انواع حمل و نقل در سراسر جهان وجود دارد. برای اینکه در وقت و هزینه های خود صرفه جویی کنید خوب است بیشتر در مورد آنها بدانید.

از سال‌ها پیش با افزایش جمعیت و همچنین احساس نیاز به جابجایی بارها، بشر به‌مرور سیستم‌های حمل‌ونقل را کشف کرد. روزبه‌روز با افزایش تقاضا و البته تجارت انواع مختلف کالا، سیستم حمل‌ونقل پیشرفت بیشتری کرد. اکنون درزمینه تجارت کالاها شما با توجه به شرایط مختلف یکی از انواع حمل ‌و نقل را می‌توانید انتخاب کنید. انتخاب نحوه حمل‌ونقل هنگام برنامه‌ریزی فرایند حمل از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این هزینه‌ها، ضرورت حمل‌ونقل، ارزش کالای حمل شده و همچنین اندازه و وزن کالاها در هنگام تعیین نحوه حمل‌ونقل باید ارزیابی شود. در پروسه حمل کالا قوانین و روش‌های جابجایی، مجوز حمل‌ونقل، مدارک بخصوص و قوانین گمرکی خاصی وجود دارد. ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا همه‌چیز در مورد حمل‌ونقل و انواع آن را بیان کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

حمل و نقل چیست؟

حمل‌ونقل به پروسه حمل کالا و یا حتی انسان و حیوان گفته می‌شود. در این پروسه حمل‌ونقل با کمک یکی از ابزارها صورت می‌گیرد. نحوه حمل‌ونقل کالا و اجناس به موارد زیادی ازجمله وزن کالا، ارزش کالا، هزینه حمل بار و همچنین زمان دریافت کالا بستگی دارد. در سطح بین‌المللی قوانینی وجود دارد که برای همه یکسان است. براثر گسترش روزافزون مبادلات بازرگانی، قرارداد حمل‌ونقل نقش پررنگی پیداکرده است، به‌طوری‌که امروزه مهم‌ترین پایه توسعه روابط تجاری را تشکیل می‌دهد. خوب است بدانید که این قوانین در انواع حمل و نقل و البته در کشورهای مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد.

مطلب مرتبط: مقایسه روش های حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی

روش های حمل و نقل

انواع حمل و نقل

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم، انواع حمل و نقل در جهان وجود دارد. اینکه شما و یا یک تاجر در شرکت بازرگانی کدام روش را برای حمل کالای خود انتخاب می‌کند، به بسیاری از فاکتورها بستگی دارد. ما در ادامه سعی کرده‌ایم تا به‌طور مختصر شما را با حمل‌ونقل و انواع آن آشنا کنیم. البته تا جایی که امکان دارد مزایا و معایب هرکدام را نیز نام‌برده‌ایم.

حمل و نقل جاده ای

حمل‌ و نقل جاده‌ ای قدیمی‌ترین انواع حمل و نقل محسوب می‌شود. درگذشته‌های بسیار دور انسان‌ها با استفاده از حیوانات این کار را انجام می‌دادند. اکنون حمل‌ونقل جاده‌ای بین سایر موارد حمل‌ونقل از قیمت بسیار بالاتری برخوردار است. به‌طورکلی حمل‌ونقل جاده‌ای یکی از متداول‌ترین حالت‌های حمل‌ونقل است. در قاره‌هایی مانند اروپا، آفریقا و آمریکای شمالی بسیار زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرد. حمل‌ونقل جاده‌ای مزایای مختلفی را نسبت به سایر شیوه‌های حمل‌ونقل دارد که عبارت‌اند از:

 • تحویل سریع و برنامه‌ریزی‌شده
 • خدمات انعطاف‌پذیر
 • صرفه‌جویی در هزینه بسته‌بندی در مقایسه باحالت‌های دیگر

مطلب مرتبط: معایب و مزایای حمل ‌و نقل در انواع مختلف (بخش اول)

اما باید بگوییم که در برخی از موارد حمل‌ونقل جاده‌ای مقرون‌به‌صرفه نیست. برخی از محدودیت‌ها مانند محدودیت وزن و اندازه و همچنین محدودیت‌های آب و هوایی را نیز باید در نظر گرفت. امروزه برای رفع محدودیت آب‌وهوا در صنعت اتاق سازی انواع کانتینر طراحی و تولید می‌شوند.

حمل و نقل ریلی

یکی از انواع حمل و نقل که به حمل‌ونقل سبز معروف است، سیستم حمل‌ونقل ریلی است. قطارها نسبت به وسایل نقلیه جاده‌ای و دیگر سیستم‌های حمل‌ونقل دیگر سوخت کمتری استفاده می‌کنند. به‌طور متوسط سفرهای طولانی‌تر با راه‌آهن کم‌هزینه‌تر هستند و سفرهای کوتاه‌تر با جاده کم‌هزینه‌تر هستند. حمل‌ونقل ریلی مزایای بی‌شماری دارد که عبارت‌اند از:

 • آلودگی زیست‌محیطی کمتری دارد.
 • راه‌آهن کارآمدترین شکل حمل‌ونقل زمینی است. یک قطار می‌تواند معادل بیش از 400 کامیون را حمل کند.
 • تحویل سریع و مقرون‌به‌صرفه در مسافت‌های طولانی دارد.
 • در کاهش تراکم جاده کمک می‌کند، بنابراین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را نیز کاهش می‌دهد.

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

شاید حمل‌ونقل هوایی به نظر گران تر از انواع حمل و نقل دیگر بیاید، اما خوب است بدانید که برای برخی از کالاهای ارزشمند که وزن نسبتاً کمی نیز دارند، بهترین انتخاب بین انواع حمل‌ونقل به شمار می‌رود. پیش‌بینی می‌شود که ترافیک حمل‌ونقل هوایی جهان به‌طور متوسط ​​4.2 درصد در سال رشد می‌کند. یکی دیگر از دلایلی که کسب‌وکارها از حمل‌ونقل هوایی استفاده می‌کنند، سرعت در حمل‌ونقل کالا محسوب می‌شود. نهادهای نظارتی به دلیل محدودیت‌های وزن و اندازه برای هواپیماها به هر کالایی اجازه حمل با هواپیما را نمی‌دهند. به‌طورکلی مزایای استفاده از حمل‌ونقل هوایی عبارت‌اند از:

 • حمل‌ونقل سریع
 • افزایش سطح امنیت محموله‌ها
 • کاهش احتمال صدمه یا سرقت کالا
 • کاهش پروسه‌های مربوط به قوانین حمل‌ونقل و کاغذبازی‌ها

مطلب مرتبط: معایب و مزایای حمل ‌و نقل در انواع مختلف (بخش دوم)

حمل و نقل آبی

خوب است بدانید که حمل‌ونقل دریایی بیش از 90 درصد حمل‌ونقل بین‌المللی را دربرمی گیرد. حمل‌ونقل اقیانوس برای حرکت کالاهای فله‌ای ازجمله محصولات کشاورزی (گندم، ذرت، سویا و غیره)، زغال‌سنگ، سنگ‌آهن یا برای محصولات فله‌ای خام مانند نفت خام و فرآورده‌های نفتی کاملاً گسترده استفاده می‌شود. همچنین این شیوه حمل‌ونقل برای جابجایی محموله‌های سنگین با حجم زیاد مانند مواد معدنی، فلزات، سنگ معدن، کویل های فولادی و غیره است که جابجایی با انواع حمل و نقل دیگر غیرممکن به نظر می‌رسد. مزایای استفاده از حمل‌ونقل آبی عبارت‌اند از:

 • مناسب برای طیف گسترده‌ای از محصولات
 • سازگار با محیط‌زیست در بین انواع حالت‌های حمل‌ونقل
 • مقرون‌به‌صرفه
 • پوشش گسترده در سراسر جهان

البته ایرادی که در این نوع از حمل‌ونقل وجود دارد، زمان تحویل بار به مشتری بوده که بسیار طولانی‌تر از سایر گزینه‌های حمل بار است.

حمل و نقل چند وجهی

حمل و نقل چند وجهی

در این روش از حمل‌ونقل ترکیبی از حالت‌های مختلف انواع حمل و نقل مانند راه‌آهن، جاده و دریا مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع حمل‌ونقل به مشتری این اجازه را می‌دهد تا خود همه‌چیز را مدیریت کند. بهتر است بدانید که این نوع از حمل‌ونقل سریع‌تر از حمل‌ونقل آبی و البته ارزان‌تر از حمل‌ونقل هوایی به شمار می‌رود. باوجود صنعت اتاق سازی و با حفظ کالا در کانتینرها می‌توان از سالم ماندن کالا در مسیر اطمینان داشت.

سخن پایانی

با افزایش نیاز جامعه جهانی به انواع کالا، سیستم حمل‌ونقل روزبه‌روز گسترده‌تر شد. در سطح بین‌المللی قوانین خاصی وجود دارد که برخی از آن‌ها کاملاً جهانی بوده و همه باید آن‌ها را رعایت کنند. برای ارسال انواع مختلف کالا، با توجه به نوع کالا، وزن، ارزش آن و البته زمانی که می‌خواهید کالا به دست مشتری برسد، شما می‌توانید یکی از انواع حمل و نقل را انتخاب کنید. برای مسیرهای کوتاه حمل‌ونقل جاده‌ای زمان و هزینه کمتری دربرمی گیرد. حمل‌ونقل هوایی برای کالای سبک باارزش مناسب است. حمل‌ونقل دریایی برای حمل کالای سنگین و زیاد و حمل‌ونقل ریلی نیز برای حمل کالاهای حجم زیاد درجاهایی که ریل وجود دارد، گزینه مناسبی است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

تازه‌ترین مطالب

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید