استفاده از کانتینرها بهترین راه حفظ سلامت و کیفیت کالا هنگام جابجایی است. انواع کانتینر برای حمل و نقل کالاهای مختلف وجود دارد.

واحدهای کانتینر جزء اساسی‌ترین بخش کل صنعت حمل‌ و نقل به شمار می‌روند. این ظروف حمل‌ونقل سازه‌هایی هستند که انواع مختلف کالاها را که نیاز به حمل‌ونقل از یک قسمت از جهان به‌جای دیگر دارند و یا حتی برای جابجایی بار در مسافت‌های کوتاه، جابجا می‌کنند. جنس این ظروف حمل بار معمولا از فولاد، پلیمر تقویت‌شده با فیبر، آلومینیوم یا ترکیبی از همه آن‌ها است. خوب است بدانید که کانتینرها به‌خوبی از کالاها در طول مسیر خود محافظت کرده و بسیاری از روش‌های حمل‌ونقل سنتی را از میان برداشته‌اند. بسته به نوع کالا انواع مختلف کانتینر در صنعت اتاق سازی تولید می‌شود. هرکدام از این اتاق کامیون کاربرد خاص خود را دارد. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا شمارا با انواع کانتینر آشنا کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

کانتینر چیست؟

خوب است قبل از هر چیز تعریف کلی از کانتینر داشته باشیم. کانتینرها در حقیقت ظروف دارای ابعاد استاندارد جهانی‌ای هستند، که از جنس انواع فلز بوده و برای حمل بار استفاده می‌شوند. انواع کاربری سازی در سراسر جهان این اتاق‌ها را تولید و عرضه می‌کنند. زمانی که یک اتاق کامیون طراحی می‌شود، طراحان جایی برای حمل با لیفتراک در نظر می‌گیرند.

مطلب مرتبط: با محصولات شایان کانتینر آشنا شوید

جنس کانتینرها اصولا از موادی مانند: فولاد، پلیمر تقویت‌شده با فیبر، آلومینیوم یا ترکیبی از همه آن‌ها است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تاجر آمریکایی به نام ملکوم مک لین برای اولین بار کانتینر را وارد سیستم تجارت جهانی کرد. مک لین یک کارآفرین حمل‌ونقل بود که با این کار خود باعث تحول در حمل‌ونقل و تجارت بین‌المللی در نیمه دوم قرن بیستم شد. از آن زمان تاکنون هرروزه انواع کانتینر در حال پیشرفته‌تر شدن هستند.

انواع کانتینر

همان‌طور که قبلاً به این موضوع اشاره کردیم، کانتینرها انواع متفاوتی دارند. این موضوع به این معناست که هرکدام از آن‌ها با توجه به جنس کالای موردنظر طراحی و تولید می‌شوند. برای مثال کالای فاسدشدنی توسط کانتینرهای یخچال دار جابجا می‌شوند. حتی در خیلی از موارد طراحان صنعت اتاق ‌سازی با توجه به خواسته و نیاز مشتری اتاق کامیون را اختصاصی‌تر می‌کنند. ما در ادامه بسیاری از انواع مختلف کانتینرهای رایج را نام‌خواهیم برد.

کانتینر حمل و نقل خشک

کانتینر حمل و نقل خشک

رایج‌ترین و پرکاربردترین کانتینر تولیدشده در کاربری سازی کانتینر حمل‌ونقل مواد خشک محسوب می‌شود. همان‌طور که از نام آن پیداست این کانتینرها برای حمل مواد خشک استفاده می‌شوند. انواع کانتینر حمل‌ونقل خشک در سایزهای 10، 20 و 40 فوت تولید می‌شوند.

کانتینر مسطح

این کانتینر به‌صورت مسطح بوده و کالا در سطح تحتانی آن بارگیری و پس از مهار، آماده حمل و جابه‌جایی می‌شود. این نوع کانتینر در سایزهای 10، 20 و 40 فوت تولید می‌شوند. به‌طورکلی از این کانتینرها برای حمل‌ونقل اقلام سنگین از قبیل ماشین‌آلات، آهن و فولاد استفاده می‌شوند.

انواع کانتینر رو باز

کانتینر رو باز

همان‌گونه که از اسم این کانتینر مشخص است، کانتینر روباز از انواع کانتینر بدون سقف محسوب می‌شود. این کانتینرها معمولا برای حمل کالاهای خشک مثل شن و ماسه و حبوبات به کار می‌روند. البته سقف آن‌ها را پس از بارگیری با یک کاور که معمولا از جنس برزنت است، می‌پوشانند.

کانتینر تونلی

کانتینرهای تونلی یکی از انواع کانتینر برای بارگیری و تخلیه راحت‌تر، هستند. این نوع از کانتینر از هر دو طرف باز می‌شوند. یعنی یک در، در ابتدا و یکی در انتها برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

کانتینر عایق حرارتی

یکی از انواع کانتینر که کاربرد زیادی در صنعت بهداشتی دارد، کانتینر عایق حرارتی است. این کانتینرها دارای یک کنترل دما تنظیم‌شده هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد دمای موردنظر کالا را حفظ کنند. انتخاب مواد به‌گونه‌ای انجام می‌شود که به آن‌ها اجازه ماندگاری طولانی را بدهد بدون اینکه در اثر قرار گرفتن در معرض ثابت دمای زیاد آسیب ببینند. این کانتینرها برای حمل‌ونقل از راه دور محصولات مناسب‌ترین نوع هستند.

مطلب مرتبط: انواع کانتینر که در گروه کاربری سازی شایان ساخته می‌شوند

انواع کانتینر یخچال دار

کانتینر یخچال دار

کانتینر یخچال دار اصولا برای انتقال محموله‌های کنترل‌شده دما ازجمله میوه، گوشت، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات، لبنیات که فاسدشدنی هستند، مورداستفاده قرار می‌گیرند. این کانتینرها در صنعت کاربری سازی در اندازه و فناوری‌های مختلفی تولید می‌شوند، اما تقریباً همه آن‌ها واحدهای معادل بیست پا که اندازه استاندارد است، هستند.

مخزن ها

این نوع از کانتینرها معمولا برای حمل مایعات استفاده می‌شوند. البته باید بگوییم که انواع مختلف آن برای جابجایی مواد نفتی و حتی گاز نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. بیشتر آن‌ها از جنس استیل قوی یا سایر مواد ضد خوردگی ساخته‌شده و ماندگاری و محافظت از مواد را بسیار بالا می‌برند. خوب است بدانید که این مخازن به لحاظ ارزش، در گروه کانتینرهای بسیار گران‌قیمت قرارگرفته و حفاظت آن‌ها، به جهت خطراتی که می‌تواند متوجه کالاهای ویژه داخل آن شود، اهمیت زیادی دارد.

کانتینر لبه‌ دار کوتاه

نوع دیگری از ظروف حمل بار شامل کانتینر لبه‌دار کوتاه است. لبه برخی از این کانتینرها متحرک هستند. جنس آن‌ها نیز بیشتر از فولاد است. به‌طورکلی از آن‌ها برای مواردی مانند حمل‌ونقل زغال‌سنگ، سنگ و غیره که نیاز به بارگیری و تخلیه آسان دارند استفاده می‌شود.

مطلب مرتبط: تاثیر کانتینرها بر حفظ کیفیت محصولات و رضایت مشتریان

کانتینر مشبک

کانتینر مشبک

کانتینر مشبک از انواع کانتینر برای حمل حیوانات زنده محسوب می‌شود. این نوع کانتینرها دارای دریچه در قسمت طولی یا عرضی هستند که باعث می‌شود هوا در داخل کانتینر جریان داشته باشد. در قسمت پایینی کانتینر نیز دریچه‌های مخصوص نظافت تعبیه‌شده که دارای ادوات جانبی ازجمله غذا و آب برای تغذیه حیوانات در طول سفرهای بلندمدت است.

کانتینرهای اهداف بخصوص

همان‌طور که از نام این کانتینرها پیداست، آن‌ها برای اهداف بخصوصی ساخته می‌شوند و کاملاً با کانتینرهای معمولی فرق دارند. بیشتر آن‌ها برای خدماتی مانند حمل اسلحه و مواد آتش‌زا مورداستفاده قرار می‌گیرند. به همین ترتیب، ساخت‌وساز و ترکیب مواد آن‌ها به هدف خاصی که برای تهیه آن‌ها نیاز دارند بستگی دارد.

کانتینر حمل خودرو

کانتینر حمل خودرو از انواع کانتینر برای حمل انواع خودرو هستند. این کانتینرها به صورتی طراحی می‌شوند که خودروها هیچ‌گونه حرکتی در آن نداشته و در مسافت‌های طولانی آسیب نبینند. به لحاظ رعایت ابعاد استاندارد جهانی، این کانتینرها محدودیت ارتفاع دارد که با توجه به طول آن برای کانتینر 20 فوت، قابلیت حمل یک و برای کانتینرهای 40 فوت حداکثر قابلیت حمل دو خودرو را دارد.

سخن پایانی

با روی کار آمدن انواع کانتینر تحول بزرگی در صنعت حمل‌ونقل به وجود آمد. کانتینرها با توجه به نوع کالا متفاوت طراحی می‌شوند. این ظروف حمل‌ونقل امکانات خوبی برای نگهداری خوب انواع کالا در مسافت‌های طولانی دارند. با استفاده از کانتینرها می‌توانید از حفظ کیفیت کالا اطمینان خاطر داشته باشید. در صنعت کاربری سازی شما می‌توانید اتاق کامیون موردنظر خود را سفارش داده تا با توجه به نیاز خاص خود تحویل بگیرید.