استفاده از کانتینرها بهترین راه حفظ سلامت و کیفیت کالا هنگام جابجایی است. در ادامه خواهیم گفت که کانتینر چیست و انواع کانتینر برای حمل و نقل کالاها کدامند.

واحدهای کانتینر جزء اساسی‌ترین بخش کل صنعت حمل‌ و نقل به شمار می‌روند. این ظروف حمل‌ونقل سازه‌هایی هستند که انواع مختلف کالاها را که نیاز به حمل‌ونقل از یک قسمت از جهان به‌جای دیگر دارند و یا حتی برای جابجایی بار در مسافت‌های کوتاه، جابجا می‌کنند. جنس این ظروف حمل بار معمولا از فولاد، پلیمر تقویت‌شده با فیبر، آلومینیوم یا ترکیبی از همه آن‌ها است. خوب است بدانید که کانتینرها به‌خوبی از کالاها در طول مسیر خود محافظت کرده و بسیاری از روش‌های حمل‌ونقل سنتی را از میان برداشته‌اند. بسته به نوع کالا انواع مختلف کانتینر در صنعت اتاق سازی تولید می‌شود. هرکدام از این اتاق کامیون کاربرد خاص خود را دارد. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا شمارا با انواع کانتینر آشنا کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

کانتینر چیست؟

خوب است قبل از هر چیز تعریف کلی از کانتینر داشته باشیم. کانتینرها در حقیقت ظروف دارای ابعاد استاندارد جهانی‌ای هستند، که از جنس انواع فلز بوده و برای حمل بار استفاده می‌شوند. انواع کاربری سازی در سراسر جهان این اتاق‌ها را تولید و عرضه می‌کنند. زمانی که یک اتاق کامیون طراحی می‌شود، طراحان جایی برای حمل با لیفتراک در نظر می‌گیرند.

مطلب مرتبط: با محصولات شایان کانتینر آشنا شوید

جنس کانتینرها اصولا از موادی مانند: فولاد، پلیمر تقویت‌شده با فیبر، آلومینیوم یا ترکیبی از همه آن‌ها است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تاجر آمریکایی به نام ملکوم مک لین برای اولین بار کانتینر را وارد سیستم تجارت جهانی کرد. مک لین یک کارآفرین حمل‌ونقل بود که با این کار خود باعث تحول در حمل‌ونقل و تجارت بین‌المللی در نیمه دوم قرن بیستم شد. از آن زمان تاکنون هرروزه انواع کانتینر در حال پیشرفته‌تر شدن هستند.

انواع کانتینر از نظر کاربری

همان‌طور که قبلاً به این موضوع اشاره کردیم، کانتینرها انواع متفاوتی دارند. این موضوع به این معناست که هرکدام از آن‌ها با توجه به جنس کالای موردنظر طراحی و تولید می‌شوند. برای مثال کالای فاسدشدنی توسط کانتینرهای یخچال دار جابجا می‌شوند. حتی در خیلی از موارد طراحان صنعت اتاق ‌سازی با توجه به خواسته و نیاز مشتری اتاق کامیون را اختصاصی‌تر می‌کنند. ما در ادامه بسیاری از انواع مختلف کانتینرهای رایج را نام‌خواهیم برد.

کانتینر اتاق دار

کانتینر اتاق دار در واقع مانند یک اتاق کوچک و سیار است که برای حمل انواع بار مناسب بوده و محافظت خوبی را برای محموله‌ها ایجاد می‌کند. از کانتینر اتاق دار معمولا برای حمل انواع مواد غذایی خشک، میوه‌ها، خرده بار، مصالح ساختمانی و … استفاده می‌شود.

کانتینر حمل و نقل خشک

کانتینر حمل بار خشک

رایج‌ترین و پرکاربردترین کانتینر تولیدشده در کاربری سازی کانتینر حمل‌ونقل مواد خشک محسوب می‌شود. همان‌طور که از نام آن پیداست این کانتینرها برای حمل مواد خشک استفاده می‌شوند. انواع کانتینر حمل‌ونقل خشک در سایزهای 10، 20 و 40 فوت تولید می‌شوند.

کانتینر تریلی

این کانتینر به‌صورت مسطح بوده و کالا در سطح تحتانی آن بارگیری و پس از مهار، آماده حمل و جابه‌جایی می‌شود. این نوع کانتینرها در سایزهای بسیار بزرگ تولید می‌شوند. به‌طورکلی از کانتینر تریلی برای حمل‌ونقل اقلام سنگین از قبیل ماشین‌آلات، آهن و فولاد استفاده می‌شود.

طول کانتینر تریلی

طول کانتینر تریلی معمولا بین 12 تا 14 متر است که با توجه به نوع کاربری و همچنین نوع کشنده، طول کانتینر هم متفاوت خواهد بود. کانتینر تریلی از نظر عرض و ارتفاع نیز کمی از کانتینرهای معمولی بزرگتر است.

انواع کانتینر رو باز

کانتینر اپن تاپ یا بدون سقف

همان‌گونه که از اسم این کانتینر مشخص است، کانتینر اپن تاپ از انواع کانتینر بدون سقف محسوب می‌شود. این کانتینرها معمولا برای حمل کالاهای خشک مثل شن و ماسه و حبوبات به کار می‌روند. البته سقف آن‌ها را پس از بارگیری با یک کاور که معمولا از جنس برزنت است، می‌پوشانند.

کانتینر تونلی

کانتینرهای تونلی یکی از انواع کانتینر برای بارگیری و تخلیه راحت‌تر، هستند. این نوع از کانتینر از هر دو طرف باز می‌شوند. یعنی یک در، در ابتدا و یکی در انتها برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

کانتینر عایق دار

یکی از انواع کانتینر که کاربرد زیادی در صنعت بهداشتی دارد، کانتینر عایق دار حرارتی است. این کانتینرها دارای یک کنترل دما تنظیم‌شده هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد دمای موردنظر کالا را حفظ کنند. انتخاب مواد به‌گونه‌ای انجام می‌شود که به آن‌ها اجازه ماندگاری طولانی را بدهد بدون اینکه در اثر قرار گرفتن در معرض ثابت دمای زیاد آسیب ببینند. این کانتینرها برای حمل‌ونقل از راه دور محصولات مناسب‌ترین نوع هستند.

مطلب مرتبط: تاثیر افزایش قیمت ارز و تحریم ها روی کاربری سازی و بررسی راه حل ها

انواع کانتینر یخچال دار

کانتینر یخچالی

کانتینر یخچال دار اصولا برای انتقال محموله‌های کنترل‌شده دما ازجمله میوه، گوشت، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات، لبنیات که فاسدشدنی هستند، مورداستفاده قرار می‌گیرند. کانتینر های یخچالدار در صنعت کاربری سازی در اندازه و فناوری‌های مختلفی تولید می‌شوند، اما تقریباً همه آن‌ها واحدهای معادل بیست پا که اندازه استاندارد است، هستند.

کانتینر تهویه دار

برای حمل کردن برخی مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات تازه، چای، قهوه و … که نیاز به تهویه هوا دارند و در غیر این صورت با مشکل خرابی و فاسد شدن مواجه می‌شوند، باید از کانتینر تهویه دار استفاده شود. این کانتینرها به خوبی جریان هوا را در داخل خودشان به گردش درمی‌آورند و محموله را در معرض هوای تازه قرار می‌دهند.

کانتینر تاشو

این نوع کانتینرها اگرچه کاربرد بسیار کمی دارند، اما با توجه به امکان تا شدن، فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و جابه‌جایی آنها نیز بسیار راحت است. معمولا انواع کانکس‌ها را به صورت تاشو طراحی می‌کنند تا پس از استفاده، به راحتی قابل جمع کردن باشند.

کانتینر ریلی

کانتینر ریلی به نوع خاصی از کانتینر گفته می‌شود که برای نصب روی قطارها طراحی شده است. این کانتینرها دارای ابعاد استانداردی هستند و به مدل‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. به‌طور کلی کانتینر ریلی از ورقه‌های فلزی ساخته شده و دارای سقف است.

مخزن ها

این نوع از کانتینرها معمولا برای حمل مایعات استفاده می‌شوند. البته باید بگوییم که انواع مختلف آن برای جابجایی مواد نفتی و حتی گاز نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. بیشتر آن‌ها از جنس استیل قوی یا سایر مواد ضد خوردگی ساخته‌شده و ماندگاری و محافظت از مواد را بسیار بالا می‌برند. خوب است بدانید که این مخازن به لحاظ ارزش، در گروه کانتینرهای بسیار گران‌قیمت قرارگرفته و حفاظت آن‌ها، به جهت خطراتی که می‌تواند متوجه کالاهای ویژه داخل آن شود، اهمیت زیادی دارد.

کانتینر لبه‌ دار کوتاه

نوع دیگری از ظروف حمل بار شامل کانتینر لبه‌دار کوتاه است. لبه برخی از این کانتینرها متحرک هستند. جنس آن‌ها نیز بیشتر از فولاد است. به‌طورکلی از آن‌ها برای مواردی مانند حمل‌ونقل زغال‌سنگ، سنگ و غیره که نیاز به بارگیری و تخلیه آسان دارند استفاده می‌شود.

مطلب مرتبط: بررسی تاثیر کانتینرهای استاندارد بر سرعت جابجایی محصولات

کانتینر مشبک

کانتینر مشبک

کانتینر مشبک از انواع کانتینر برای حمل حیوانات زنده محسوب می‌شود. این نوع کانتینرها دارای دریچه در قسمت طولی یا عرضی هستند که باعث می‌شود هوا در داخل کانتینر جریان داشته باشد. در قسمت پایینی کانتینر نیز دریچه‌های مخصوص نظافت تعبیه‌شده که دارای ادوات جانبی ازجمله غذا و آب برای تغذیه حیوانات در طول سفرهای بلندمدت است.

کانتینرهای اهداف بخصوص

همان‌طور که از نام این کانتینرها پیداست، آن‌ها برای اهداف بخصوصی ساخته می‌شوند و کاملاً با کانتینرهای معمولی فرق دارند. بیشتر آن‌ها برای خدماتی مانند حمل اسلحه و مواد آتش‌زا مورداستفاده قرار می‌گیرند. به همین ترتیب، ساخت‌وساز و ترکیب مواد آن‌ها به هدف خاصی که برای تهیه آن‌ها نیاز دارند بستگی دارد.

کانتینر حمل خودرو

کانتینر حمل خودرو از انواع کانتینر برای حمل انواع خودرو هستند. این کانتینرها به صورتی طراحی می‌شوند که خودروها هیچ‌گونه حرکتی در آن نداشته و در مسافت‌های طولانی آسیب نبینند. به لحاظ رعایت ابعاد استاندارد جهانی، این کانتینرها محدودیت ارتفاع دارد که با توجه به طول آن برای کانتینر 20 فوت، قابلیت حمل یک و برای کانتینرهای 40 فوت حداکثر قابلیت حمل دو خودرو را دارد.

کانتینر بغل بازشو

یکی دیگر از انواع کانتینر که مشابه کانتینرهای خشک است، اما درب آن از بغل باز می‌شود. این کانتینرها انواع مختلفی دارند؛ برخی از آنها دارای یک درب بوده و برخی دیگر دو درب دارند. حتی نمونه‌هایی با چهار درب نیز ساخته شده‌اند. بعضی از کانتینرهای بغل بازشو، در دو طرف طولی خودشان هیچ دیواره‌ای ندارند که این بخش‌ها با چادر برزنتی پوشانده می‌شوند.

کانتینر ولوو یا کانتینر خاور

برخی کانتینرها به‌طور خاص برای یک نوع کشنده ساخته می‌شوند. برای مثال کانتینر خاور فقط مختص همین خودروی سنگین است و نمی‌توان از آن روی سایر کشنده‌ها استفاده کرد. انواع کامیون‌ها با برندهای مختلف مانند ولوو، ایسوزو و … نیز ممکن است کانتینرهای خاص خودشان را نیاز داشته باشند.

مطلب مرتبط: ارتقای سیستم حمل و نقل چه تاثیری بر ایمنی محصولات دارد؟

کانتینر وانت

کانتینر وانت

کانتینر وانت معمولا کوچک‌تر از کانتینرهای معمولی ساخته می‌شود. با توجه به نوع خودرو (پیکان، پراید و …) این کانتینرها طراحی شده و سپس روی خودرو نصب می‌شوند. کانتینر وانت چون طول و عرض کمتری دارد، معمولا با ارتفاعی بیشتر از حالت عادی ساخته می‌شود.

کانتینر مسکونی

کانتینر مسکونی یا کانکس دارای امکاناتی است که آن را برای اقامت موقت یا دائمی مناسب می‌سازند. این کانکس‌ها دارای مبلمان ساده و جمع و جوری هستند و امکاناتی مانند ظرفشویی، تهویه هوای مناسب، تختخواب و … را در خود جای داده‌اند. حتی برخی از این کانکس‌ها دارای سرویس بهداشتی و حمام نیز هستند.

کانتینر اجاره ای

تا به اینجا در مورد انواع مختلف کانتینر صحبت کردیم. اما مواردی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم کمی متفاوت هستند. برای مثال کانتینر اجاره‌ای به نوع خاصی از کانتینر گفته نمی‌شود، بلکه منظور اجاره کردن یک کانتینر برای انجام کاری است. این کانتینر می‌تواند هر کدام از انواعی که در بالا به آنها اشاره کردیم باشد.

کانتینر پیش ساخته

کانتینرهای پیش ساخته در واقع همان کانکس‌های آماده‌ای هستند که برای اقامت موقت یا دائمی از آنها استفاده می‌شود. همان‌طور که گفتیم کانتینر خانه های پیش ساخته، انواع امکانات رفاهی را در خود جای داده‌اند و برخی از آنها به لحاظ ظاهری نیز از زیبایی خاصی برخوردارند. معمولا کانتینر پیش ساخته قیمت بالاتری هم نسبت به سایر انواع کانتینر دارد.

کانتینر پیش ساخته

كانتينر بوفه

احتمالا بوفه‌های سیاری که در سطح شهر اقدام به فروش ساندویچ، غذاهای آماده، بستنی و انواع نوشیدنی می‌کنند را دیده‌اید. کانتینری که برای این بوفه‌ها ساخته می‌شود، باید قابلیت باز شدن از بغل را داشته باشد. معمولا داخل این کانتینرها نیز امکاناتی مانند یخچال، اجاق یا فر و … قرار داده می‌شود.

کانتینر اسباب بازی

یکی از اسباب بازی‌هایی که پسربچه‌ها خیلی از آن خوش‌شان می‌آید، کامیون با کانتینر اسباب بازی است. شاید عجیب به نظر برسد که این مورد را در فهرست خود قرار داده‌ایم، اما به هر حال وقتی قرار باشد لیست کاملی از انواع کانتینر تهیه کنیم، نباید هیچ موردی را از قلم بیندازیم.

کانتینر خرید

برای خرید کانتینر باید به شرکت‌های کانتینرسازی مراجعه کنید. یکی از شرکت‌های پیشرو در این زمینه که برای چند دهه در همین حوزه فعالیت می‌کند، شرکت کاربری سازی شایان است که برای مشاهده انواع کانتینرهای آن می‌توانید به صفحه محصولات همین وبسایت مراجعه نمایید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای دریافت مشاوره می‌توانید با متخصصان این شرکت در تماس باشید.

مطلب مرتبط: همه آنچه که باید درباره انواع حمل و نقل بدانید

کانتینر 20 فوت

انواع کانتینر از نظر اندازه

تا اینجا با انواع کانتینرها از نظر نوع کاربری آشنا شدیم، اما آنها را بر حسب اندازه نیز دسته‌بندی می‌کنند. در ادامه با انواع کانتینر از نظر اندازه بیشتر آشنا می‌شویم و درباره هر کدام از آنها توضیح می‌دهیم.

کانتینر 20 فوت

یکی از کانتینرهای استاندارد از نظر اندازه، کانتینر 20 فوت است. این کانتینر برای بارهای نه‌چندان بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه محموله مورد نظر بیشتر از 33 متر مکعب فضا نیاز داشته باشد، کانتینر 20 فوت پاسخگوی آن نخواهد بود.

طول کانتینر 20 فوت

طول کانتینر 20 فوت برابر با 6 متر و عرض آن حدود 2.3 متر است. همچنین ارتفاع این کانتینر به 2.4 متر می‌رسد.

ظرفیت کانتینر 20 فوت

همان‌طور که گفتیم کانتینرهای 20 فوت برای حمل بارهای پرحجم و بسیار سنگین مناسب نیستند. حداکثر ظرفیت کانتینر های 20 فوتی نزدیک به 22 هزار کیلوگرم است.

کانتینر 40 فوت

کانتینر 40 فوت

کانتینر 40 فوت دقیقا دو برابر کانتینر 20 فوت طول دارد، اما عرض و ارتفاع آن مشابه است. بنابراین کانتینرهای 40 فوتی کشیده‌تر هستند و طرفیت بیشتری دارند.

کانتینر 40 فوت چند تن است

حداکثر ظرفیت بار کانتینر چهل فوت برابر با 27 هزار کیلوگرم یا همان 27 تن است.

عرض کانتینر 40 فوت

عرض کانتینرهای 40 فوت برای با 2.3 متر و مشابه کانتینرهای 20 فوتی است.

طول کانتینر 40 فوت

همان‌طور که گفتیم، طول کانتینرهای 40 فوت دو برابر نمونه‌های معمولی و برابر با 12 متر است.

مطلب مرتبط: حمل و نقل هوشمند چه تاثیری بر میزان فروش خواهد داشت؟

کانتینر 45 فوت

کانتینر 45 فوت یکی از بزرگترین کانتینرهایی است که از آن برای حمل کالاهای مختلف استفاده می‌شود. این کانتینر ابعاد بزرگی دارد و برای محموله‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طول کانتینر 45 فوت

طول کانتینر 45 فوت برابر با 13.7 متر بوده و عرض و ارتفاع آن نیز به ترتیب 2.4 و 2.9 متر است.

هر کانتینر چند تن است؟

وزن خالص کانتینرهای 20 فوتی برابر با 2.2 تن است و ظرفیت حمل بار آنها نیز به 22 تن می‌رسد. اما کانتینرهای 40 فوتی وزنی معادل 3.8 تن دارند و می‌توانند تا حدود 30 تن را نیز حمل کنند. طبیعتا ظرفیت کانتینرهای 45 فوتی کمی بیشتر از این است.

هر کانتینر چند CBM است؟

اول باید بگوییم که CBM به معنی متر مکعب و واحد حجم است. CBM میزان گنجایش حجمی یک کانتینر را نشان می‌دهد و از ضرب طول و عرض و ارتفاع آن به‌دست می‌آید. بنابراین CBM یک کانتینر 20 فوتی تقریبا برابر با 33 متر معکب است. همچنین این مقدار برای کانتینرهای 40 فوتی به 66 متر مکعب می‌رسد.

کانتینر و مزایای استفاده از آن در حمل و نقل

کانتینر و مزایای استفاده از آن در حمل و نقل

استفاده از کانتینرهای مناسب به کمک حمل و نقل آمد و انقلابی بزرگ در فرآیند جابجایی محصولات به وجود آورد. همان‌طور که اشاره کردیم، کانتینر نوعی اتاق یا کاربری است که در اشکال مختلف وجود دارد. کانتینرها در وسایل نقلیه مختلف تعبیه می‌شوند و کالاهای مورد نظر نیز درون آنها قرار می‌گیرند. استفاده از کانتینر یکی از ایمن‌ترین شیوه‌ها برای جابجایی یک محصول در مسافت‌های طولانی است.

مطلب مرتبط: حمل و نقل دریایی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

مزایای استفاده از کانتینرهای استاندارد در امر حمل و نقل شامل موارد زیر است:

 • کاهش خطر آسیب دیدگی محصولات
 • تضمین ایمنی و سلامت کالا در فرآیند بارگیری و جابجایی
 • کاهش هزینه‌های جانبی از جمله بسته بندی، تخلیه و بار زدن محصولات
 • تسریع و تسهیل فرآیند بارگیری و حمل و نقل
 • قابلیت جابجایی و حمل
 • کاهش زمان توقف وسایل نقلیه در جهت تخلیه محصولات و بارگیری
 • استفاده بیشتر و بهینه‌تر از فضا و ظرفیت کانتینر
 • کاهش تشریفات گمرکی
 • کاهش هزینه‌های مربوط به بیمه
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه
 • قابلیت استفاده برای حمل کالاهای سنگین و غیر استاندارد

کانتینر یجچال دار

تاثیر کانتینر یخچال دار بر حفظ کیفیت محصولات لبنی و پروتئینی

حمل و نقل مواد غذایی فاسد شدنی مخصوصا محصولات لبنی و پروتئینی احتیاجات مختلفی از قبیل دمای مناسب، یکپارچه بودن بار و حمل مناسب دارند. با توجه به احتیاجات خاص حمل یخچالی و انرژی لازم در حمل مواد فسادپذیر، هزینه زنجیره سرد برای این نوع از محصولات نسبت به کالاهای استاندارد دیگر بالاتر است. با علم به این موضوع ریسک حمل‌ونقلی نیز در این محصولات بیشتر خواهد بود. اما فضای سرد و دمای مناسب، به‌طور قابل‌ ملاحظه‌ای، نرخ فاسد شدن در محصولات لبنی و پروتئینی را کاهش می‌دهد. دمای پایین، سرعت رشد میکرواورگانیزم‌ها و نرخ تغییرات شیمیایی در غذاها را کاهش می‌دهد.

بنابراین امکان حمل و نقل یخچالی و کانتینرهای یخچال دار یکی از الزامات اساسی برای شرکت‌هایی که در زمینه حمل نقل محصولات فسادپذیر فعالیت می‌کنند است. کامیون‌های یخچال دار برای حمل محصولات فسادپذیر سیستم‌های سرما ساز متفاوتی دارند که می‌توانند مجهز به انواع سیستم‌های مکانیکی یا غیر مکانیکی باشند. این سیستم‌ها از دی‌اکسید کربن (به‌صورت یخ خشک یا به‌صورت مایع) به‌عنوان یک عامل خنک‌کننده استفاده می‌کنند.

استفاده از کامیون‌های یخچال دار ویژگی‌هایی برای انتقال راحت‌تر کالاهای فاسد شدنی دارد که روش‌های سنتی فاقد این ویژگی‌ها هستند:

 • کاهش هزینه‌ها: با استفاده از کاربری سازی یخچال دار کامیون ها و کانتینرهای یخچال دار میزان محصول بیشتری را می‌توان حمل کرد، به‌این‌ترتیب هزینه‌ی حمل‌ونقل کالاها کاهش پیدا می‌کند. همچنین به دلیل اینکه محصولات کم‌تر دچار فساد می‌شوند هزینه‌ی تولید و انتقال هدر نمی‌رود.
 • حمل و نقل سریع: به کمک کانتینر یخچال دار می‌توان تحویل را با سرعت بیشتری نسبت به روش‌های دیگر انجام داد. این کار باعث می‌شود تا مشتریان از تحویل سریع کالای موردنظرشان رضایتمندی بیشتری داشته باشند.
 • گنجایش زیاد: کامیون یخچال دار دارای ظرفیت زیادی بوده که برای ارسال محموله‌های بزرگ به‌صرفه هستند. اگر تعداد مشتری و سفارشات‌شان زیاد باشد، به‌جای اینکه در چندین نوبت ارسال شوند، می‌توان کلیه سفارشات یک منطقه را باهم ارسال کرد.
 • کنترل دما: زمانی که از کامیون یخچال دار برای محصولات فاسدشدنی استفاده شود می‌توان دما را در هرلحظه کنترل کرد تا از سطح کیفیت محصولات اطمینان حاصل شود.

نکات مهمی که باید در حمل و نقل کانتینرها در نظر بگیرید

نکات مهمی که باید در حمل و نقل کانتینرها در نظر بگیرید

زمانی که در پی حمل و نقل کانتینرها هستید، باید بدانید که بخشی از این حمل‌ونقل در جاده‌ها صورت می‌گیرد. اگر می‌خواهید کیفیت کالا در کانتینر حفظ شود و یک جابجایی مطمئن داشته باشید، خوب است تا به این نکات توجه داشته باشید:

 • انتخاب کانتینر مناسب: بهتراست قبل از حمل و نقل کانتینرها بدانید که در صنعت کاربری سازی اتاق کامیون به‌طور تخصصی تولید می‌شود. این کانتینرها انواع مختلفی دارند که برای لبنیات و مواد پروتئینی، مواد شیمیایی، لوازم و ابزار صنعتی و غیره به‌طور تخصصی در صنعت کاربری سازی تولید می‌شوند.
 • انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای حمل کانتینر: پس‌ازاینکه کانتینر موردنظر خود را انتخاب کردید، مهم‌ترین موضوع در حمل و نقل کانتینرها انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای حمل آن کانتینر محسوب می‌شود. شاسی کانتینر وسیله‌ای است که معمولاً برای حمل‌ونقل کانتینر از طریق جاده استفاده می‌شود. این وسیله دارای وزن سبک‌تر، ساختار ساده و مهم‌تر از همه گزینه‌ای برای تحمل وزن کانتینر محسوب می‌شود. این نوع وسیله نقلیه معمولاً در محوطه‌های حمل بار، پایانه‌ها یا راه‌آهن یافت می‌شود.
 • بسته بندی بار در کانتینر: اگر می‌خواهید از سلامت بار موجود در کاربری خود از ابتدا تا انتهای مسیر اطمینان داشته باشید، باید تمام نکات مهم را رعایت کنید. در این میان بسته‌بندی کالا در کانتینر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • بارگیری و تخلیه کانتینرها: موفقیت در حمل و نقل کانتینرها تنها به یک مرحله بستگی ندارد، بلکه مجموعه‌ی زنجیره‌واری از کارها باعث حمل بار موفقیت‌آمیز خواهد شد. بارگیری و تخلیه کانتینرها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مطلب مرتبط: معایب و مزایای حمل ‌و نقل در انواع مختلف (بخش اول)

تاثیر کانتینرها / رضایت مشتریان

تاثیر کانتینرها بر حفظ کیفیت محصولات و رضایت مشتریان

اکنون‌که ابعاد مختلف موثر در رضایتمندی مشتری را بررسی کردیم، می‌خواهیم بدانیم که آیا حمل بار به‌وسیله کانتینرها می‌تواند این رضایتمندی را بیشتر کند؟ باید بگوییم که طبق آمارها و تحقیقات، نشان داده‌شده که پاسخ به این سوال کاملا مثبت است. ما در ادامه مهم‌ترین موارد تاثیر کانتینرها بر حفظ کیفیت محصولات و رضایت مشتریان را نام‌خواهیم برد:

 • کاهش خسارات کالا در کانتینرها: بهتراست بدانید که هر کانتینر با توجه به نوع کالایی که باید با آن حمل شود طراحی می‌شود. این موضوع باعث شده تا میزان خسارت به کالا مانند شکستن و خرابی به صفر برسد.
 • کاهش برخی هزینه‌های جانبی: زمانی که اجناس را یک‌بار در کانتینر بسته‌بندی می‌کنید، دیگر نیازی به هزینه‌هایی مانند  بسته‌بندی، تخلیه و بار زدن مجدد فکر کنید. بنابراین این هزینه‌ها خودبه‌خود حذف می‌شود.
 • بالا رفتن امنیت ارسال کالا: استفاده از کانتینرها ضریب آسیب‌های ناشی از سرقت را به صفر می‌رساند. بهتراست بدانید که کانتینرها از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
 • کاهش چشمگیر زمان عرضه محموله: یکی از دلایلی که باعث رضایتمندی می‌شود، کاهش چشمگیر زمان عرضه محموله و یا محصول به بازار است. این موضوع به دلیل حذف بارگیری و تخلیه محصول به روش‌های دستی و سنتی صورت می‌گیرد. همچنین سهولت جابجایی کانتینرها توسط جرثقیل‌ها نیز یکی از دلایل این امر محسوب می‌شود.

انواع کانتینر

قیمت انواع کانتینر در شایان تراک

گروه کاربری سازی شایان از سال 1348 در ایران اقدام به ساخت انواع مختلف کانتینر برای کالاهای متفاوت کرده است. طراحان این گروه همواره در تلاش برای به‌کارگیری به‌روزترین سیستم‌ها برای تولید و عرضه محصول باکیفیت بوده‌اند. در این مجموعه شما می‌توانید با توجه به هدف باربری خود یکی از انواع کانتینر موجود را انتخاب کنید. متاسفانه به دلیل تحریم‌ها و البته بالا رفتن قیمت دلار، شاهد کاهش واردات و تولید شاسی خودرو بوده‌ایم. این امر باعث افزایش استفاده از کاربری دست‌دوم می‌شود. اما همچنان این گروه با امید به آینده به کار خود باقدرت ادامه می‌دهد. ما در ادامه شمارا با انواع این کاربری ‌ها آشنا خواهیم کرد.

مطلب مرتبط: معایب و مزایای حمل ‌و نقل در انواع مختلف (بخش دوم)

 • کانتینر یخچال دار: یکی از انواع کانتینر نوع یخچال دار آن است. کانتینر یخچال دار کامیون سقف داری است که قسمت بار آن تجهیزات سردکننده برای حمل مواد غذایی فاسدشدنی مانند انواع مواد پروتئینی، لبنیات و غیره دارد. کانتینر یخچال دار گروه کاربری شایان برای نصب روی خودروهای ایسوزو، فاو، آمیکو، فوسو و شیلر طراحی می‌شود.
 • کانتینر حمل و نقل خشک مسقف: کانتینر حمل مواد خشک مسقف، برای انواع مواد فاسد نشدنی استفاده می‌شوند. برای مثال انواع مواد غذایی خشک بسته‌بندی‌شده، مواد آرایشی و بهداشتی فاسد نشدنی، پوشاک و حتی وسایل منزل را می‌توانید با خیال راحت با کاربری‌های حمل‌ونقل خشک جابجا کنید.
 • کانتینر حمل و نقل خشک ایزوله: یکی از انواع کانتینر حمل مواد خشک، کانتینر ایزوله است. این کانتینر گزینه مناسبی برای حمل بار شهری و بین‌شهری محسوب می‌شود. بهتر است بدانید که استحکام بسیار بالای سازه، مقاوم بودن در برابر ضربه و تنش‌های خمشی وبرشی، عایق بودن در برابر حرارت و همچنین طول عمر بالای این کانتینر باعث شده تا بسیار محبوب باشد.
 • کانتینر مشبک: کانتینر مشبک از انواع کانتینر برای حمل طیور بخصوص مرغ زنده، جوجه یک‌روزه که نیاز به مجوز کشتارگاه دارد، محسوب می‌شود. نام تجاری این محصول در گروه کاربری شایان مشبک حمل مرغ – 196 جعبه است. جنس بدنه و در آن ورق فولادی روغنی ST-14 به ضخامت 1.5 میلی‌متر و جنس کف از ورق فولادی آجدار ST-37 به ضخامت 3 میلی‌متر ساخته می‌شود.
 • کانتینر مسقف فلزی چادری: از دیگر انواع کانتینر حمل‌ونقل خشک گروه کاربری شایان، کانتینر مسقف چادر دار است. این کانتینر ویژه حمل کالاهای پرحجم و سبک، حمل مبلمان و همچنین حمل کالاهای گمرکی طراحی می‌شود. بدنه و در عقب آن از ورق فولادی روغنی ST-14 به ضخامت 1.5 میلی‌متر و کف کانتینر از ورق فولادی ساده ST-37 به ضخامت 3 میلی‌متر ساخته می‌شود.
 • کانتینر تیغه دار: کامیونی که قسمت بار آن به‌وسیله تیغه طولی به دونیمه مساوی تقسیم می‌شود، کانتینر باری تیغه‌ای نام دارد. این نوع کانتینر برای حمل مایعاتی که به‌صورت بطری حمل می‌شود مانند انواع نوشابه و آب‌معدنی طراحی و تولید می‌شوند. نام فنی این محصول در کنار انواع کانتینر گروه کاربری سازی شایان، تیغه دار حمل نوشابه و آب‌معدنی است.
 • کانتینر لبه دار: کامیونی که حداکثر دیواره مقاوم اتاق بار آن از کف80سانتی‌متر باشد را به‌اصطلاح کانتینر لبه‌دار می‌گویند. کانتینر لبه‌دار به دو گروه متحرک و ثابت تقسیم می‌شود.

هر کانتینر قیمت متفاوتی از دیگری دارد. جهت اطلاع از قیمت انواع کانتینر در شایان تراک می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما، با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید و از آخرین قیمت‌ها و همچنین سایر توضیحات در این زمینه باخبر شوید.

کانتینر حمل و نقل خشک مسقف

اجاره کانتینر دست دوم از شایان تراک

شایان تراک به منظور راحتی مشتریان، شرایط متنوعی را برای فروش محصولات خود در نظر گرفته است. به دلیل شرایط اقتصادی که اکنون وجود دارد، دیده شده که خیلی از مشتریان به جای خرید کانتینر تمایل به اجاره آن و یا خرید کانتینر دست دوم ارزان دارند. البته مجموعه شایان تراک با ارائه طرح‌های مختلف از جمله بازسازی ناوگان، همواره در تلاش است تا بهترین راه‌حل‌ها را به مشتریانش ارائه نماید. پیشنهاد می‌کنیم جهت خرید کانتینر تهران و شهرستان‌ها، حتما با کارشناسان شایان تراک تماس بگیرید تا مناسب‌ترین گزینه برای شما را در اختیارتان قرار دهند.

نرخ کانتینر کشتیرانی جمهوری اسلامی

عبارت THC مخفف شده Terminal Handling Charges است که مجموعه‌ای از هرینه‌ها در رابطه با عملیات پردازش، ارزیابی، تخلیه یا بارگیری و … را شامل می‌شود. این هزینه‌ها در پایانه‌های کانتینری از مشتریان اخذ می‌گردد. در ایران، هر ساله از سوی سازمان بنادر و دریانوردی هزینه THC تعیین می‌شود. این هزینه‌ با توجه به سایز کانتینر متفاوت است و عوامل دیگری نیز روی آنها تاثیرگذار هستند.

سوالات متداول حمل کالا با کانتینر و قیمت و ظرفیت کانتینر

کانتینر چیست؟

کانتینر جزء اساسی‌ترین بخش کل صنعت حمل‌ و نقل به شمار می‌روند. این ظروف حمل‌ونقل سازه‌هایی هستند که ... ادامه در مطلب

انواع کانتینر ازنظر کاربرد؟

همان‌طور که قبلاً به این موضوع اشاره کردیم، کانتینرها انواع متفاوتی دارند. این موضوع به این معناست که کانتینر مسکونی، کانتینر اجاره ای، کانتینر حمل بار، کانتینر خرید، کانتینر اسباب بازی، کانتینر اپن تاپ، کانتینر بغل بازشو، كانتينر بوفه، کانتینر پیش ساخته،کانتینر تریلی و غیره ... ادامه در متن کامل

انواع کانتینر از نظر اندازه؟

کانتینر را بر حسب اندازه نیز دسته‌بندی می‌کنند. در ادامه با انواع کانتینر از نظر اندازه بیشتر آشنا می‌شویم و درباره هر کدام از آنها توضیح می‌دهیم. کانتینر ۲۰فوت، کانتینر ۴۰ فوت و غیره

قیمت انواع کانتینر در شایان تراک؟

گروه کانتینرسازی شایان از سال 1348 در ایران اقدام به ساخت انواع مختلف کانتینر برای کالا کرده است. طراحان این گروه همواره در تلاش برای به‌کارگیری به‌روزترین سیستم‌ها برای تولید و عرضه محصول باکیفیت بوده‌اند. در این مجموعه شما می‌توانید با توجه به هدف باربری خود یکی از انواع کانتینر موجود را انتخاب کنید.

اجاره کانتینر دست دوم از شایان تراک؟

شایان تراک به منظور راحتی مشتریان، شرایط متنوعی را برای فروش محصولات خود در نظر گرفته است. به دلیل شرایط اقتصادی که اکنون وجود دارد، دیده شده که خیلی از مشتریان به جای خرید کانتینر تمایل به اجاره آن و یا خرید کانتینر دست دوم ارزان دارند.

سخن پایانی

با روی کار آمدن انواع کانتینر تحول بزرگی در صنعت حمل‌ونقل به وجود آمد. کانتینرها با توجه به نوع کالا متفاوت طراحی می‌شوند. این ظروف حمل‌ونقل امکانات خوبی برای نگهداری خوب انواع کالا در مسافت‌های طولانی دارند. با استفاده از کانتینرها می‌توانید از حفظ کیفیت کالا اطمینان خاطر داشته باشید. در صنعت کاربری سازی شما می‌توانید اتاق کامیون موردنظر خود را سفارش داده تا با توجه به نیاز خاص خود تحویل بگیرید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

تازه‌ترین مطالب

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید