قبل از ورود به بازار تجارت خوب است بدانید که اینکوترمز چیست و قواعد آن را رعایت کنید. اینکوترمز 2020 جدیدترین نسخه آن است.

تجارت جهانی و معامله مردم کشورهای مختلف با یکدیگر، نیازمند یک دسته قوانین متحد و جهانی بود. برای رفع سوءتفاهم و اختلافات احتمالی در حمل‌ و نقل بین‌المللی قوانین متحدی وضع شد که به‌اختصار اینکوترمز نامیده می‌شود. قوانین اینکوترمز برای اولین بار توسط اتاق بین‌المللی بازرگانی در سال 1936 برای ایجاد تعاریف و قوانین پذیرفته‌شده معمول در مورد تحویل کالا بین تجار معامله‌گر در سراسر جهان وضع شد. از آن زمان تاکنون اتاق بازرگانی بین‌المللی به‌طور دوره‌ای در قوانین اینکوترمز تجدیدنظر می‌کند تا تغییرات در سیستم تجارت بین‌الملل را منعکس کند. نسخه اینکوترمز 2020 جدیدترین نسخه این سازمان محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که اینکوترمز چیست و چه کاربردی در حمل‌ونقل بین‌الملل دارد، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اینکوترمز چیست؟

قبل از اینکه بخواهید بدانید اینکوترمز چیست، لازم است بگوییم که واژه اینکوترمز (Incoterms) مخفف کلمات انگلیسی به معنای اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی است. به‌طورکلی این اصطلاحات برای تفکیک هزینه‌ها و مسئولیت‌ها بین فروشنده و خریدار استفاده می‌شوند. اینکوترمز در حقیقت یک اصطلاح جهانی است که معامله بین واردکننده و صادرکننده را زیر نظر می‌گیرد. طی قوانین اینکوترمز هر دو طرف باید وظایف، هزینه‌ها و مسئولیت‌ها و همچنین مدیریت تدارکات و حمل‌ونقل را از خروج محصول از مبدا تا پذیرش آن در مقصد، با شرایط خاص خود بر عهده ‌بگیرند. برای اینکه اینکوترمز رویدادهای تازه تجارت بین‌المللی و تغییرات آن را پوشش دهد، هر دوره توسط اتاق بین‌المللی بازرگانی به‌روز می‌شود. اینکوترمز 2020 به‌روزترین نسخه جهانی به شمار می‌رود.

مطلب مرتبط: با مهمترین اصطلاحات حمل و نقل آشنا شوید

کاربرد اینکوترمز در حمل و نقل بین الملل

کاربرد اینکوترمز در حمل و نقل بین الملل

اکنون ‌که دانستید اینکوترمز چیست حتما می‌توانید به‌راحتی کاربرد آن را در حمل‌ونقل جهانی حدس بزنید. اینکوترمز که قوانین و راهنماهای خاصی را جهت فروش محصولات در قراردادها وضع می‌کند، تجارت را برای واردکننده، صادرکننده، شرکت‌های حمل و دیگر ارگان‌های تجارت بین‌الملل راحت کرده است. مهم‌ترین کاربرد آن تعیین کردن مسئولیت‌ها، خطرات احتمالی و هزینه‌ها بین فروشنده، خریدار و دیگر اشخاص حقیقی یا حقوقی به‌صورت دقیق به شمار می‌رود.

آشنایی با 11 اصطلاح اینکوترمز

پیش از اینکه بدانید 11 اصطلاح اینکوترمز چیست باید بگوییم که اینکوترمز به چهار گروه D-C-F-E با اصطلاحات وابسته به هر گروه تقسیم می‌شود. 11 اصطلاح آن اصلی و باقی آن‌ها ثانویه هستند. اما اصطلاحات اصلی آن به‌طور خلاصه عبارت‌اند از:

قواعد اینکوترمز مربوط به همه انواع حمل‌ونقل:

 1. EXW: این اصطلاح به معنای تحویل کالا در نقطه مبدا است. در این روش فروشنده، کالا را در محل تولید یا انبار کالا به خریدار تحویل داده و کلیه هزینه‌ها، مانند بارگیری، حمل‌ونقل، بیمه، گمرک و ریسک خرابی کالا بر عهده خریدار است.
 2. FCA: این اصطلاح به معنای حمل‌ونقل رایگان است. حمل رایگان به این معنی است که فروشنده کالا را به شرکت حمل‌کننده یا شخص دیگری که از طرف خریدار در محل فروشنده یا مکان نام‌گذاری شده دیگر معرفی می‌شود، تحویل دهد.
 3. CPT: این اصطلاح به این معناست که فروشنده باید کالا را در یک مکان توافق شده به حامل یا شخص دیگری که از طرف فروشنده معرفی‌شده تحویل دهد. اگر چنین مکانی بین طرفین توافق شده باشد و فروشنده باید قرارداد حمل‌ونقل و هزینه‌های حمل‌ونقل لازم را پرداخت کند، باید کالاها را به مقصد مشخص‌شده برسانید.
 4. CIP: این اصطلاح به معنای حمل‌ونقل و بیمه پرداخت ‌شده است. فروشنده باید کالا را به شرکت حمل‌کننده یا شخص دیگری که توسط فروشنده معرفی شده است در یک مکان توافق شده تحویل دهد. فروشنده همچنین در برابر خطر از بین رفتن یا آسیب رسیدن کالا در هنگام حمل‌ونقل، قرارداد بیمه را پوشش می‌دهد.
 5. DAT: این اصلاح به معنای تحویل در ترمینال است. به این معنا که فروشنده پس از بارگیری کالا را در اختیار خریدار در ترمینال مشخص‌شده در بندر یا محل مقصد قرار می‌دهد. فروشنده تمام خطرات موجود در باربری کالاها و تخلیه کالاها در ترمینال مشخص‌شده را متحمل می‌شود.
 6. DAP: این اصطلاح به معنای تحویل در محل است. به این معنا که فروشنده کالا را در وسیله حمل‌ونقل آماده برای تخلیه در محل مقصد مشخص‌شده، تحویل می‌دهد.
 7. DDP: فروشنده تمام هزینه‌ها و خطرات مربوط به حمل کالا به محل مقصد را متحمل می‌شود و موظف است کالاها را نه‌تنها برای صادرات بلکه برای واردات ترخیص کرده و هر دو عوارض را برای صادرات و واردات پرداخت کند و همه تشریفات گمرک را انجام دهد.

مطلب مرتبط: دموراژ چیست و چه فرقی با حق توقف دارد؟ چطور هزینه دموراژ ندهیم؟

قواعد اینکوترمز مربوط به حمل و نقل دریایی و رودخانه‌ای:

 1. FAS: این اصطلاح به معنای تحویل کالا در کنار کشتی در مبدا است. فروشنده در یک اسکله  که توسط خریدار در بندر حمل‌ونقل مشخص‌شده است، کالا را تحویل می‌دهد.
 2. FOB: این اصطلاح به معنای تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدا است.  فروشنده وقتی کالا را از روی نرده کشتی عبور داد، دیگر مسئولیتی ندارد و  هزینه حمل و بیمه با خریدار است.
 3. CFR: این اصطلاح به معنای هزینه و کرایه حمل تا مقصد است. پس از بارگیری مسئولیت فروشنده خاتمه یافته و هزینه بیمه با خریدار است. اما فروشنده باید هزینه‌ها و کرایه حمل‌ونقل لازم برای حمل کالا به بندر مقصد تعیین‌شده را منعقد و پرداخت کند.
 4. CIF: این اصطلاح به معنای هزینه، بیمه و کرایه حمل تا مقصد است. طبق این بند، فروشنده کالاها را در عرشه کشتی بندر تعیین‌شده تحویل داده اما هزینه حمل و بیمه را به بندر مقصد بر عهده دارد.

اینکوترمز 2020

اینکوترمز 2020

از اول ژانویه 2020 اصلاحیه جدید اینکوترمز وارد سیستم تجارت جهانی شد. این قوانین هنوز شامل 11 اصطلاح است، اما برخی از بندهای آن تغییر کرد. اینکوترمز 2020 محدودیت امنیت و بیمه را افزایش داده و با پاسخگویی به همه طرف‌ها بسیار انعطاف‌پذیر شده است. نویسندگان آن نمایندگانی از ایالات‌متحده، اروپا و برای اولین بار از چین و استرالیا هستند. به‌روزرسانی سال 2020 چهارمین مورد در 30 سال گذشته به شمار می‌رود، زیرا سرعت تجارت از سال 1990 به بازنگری ده‌ساله نیاز داشت. برخی از تغییرات مهم اینکوترمز در سال 2020 به‌این‌ترتیب است:

 • اصطلاح تحویل در ترمینال به تحویل در محل تخلیه، تغییر پیداکرده است. این تغییر نام به این منظور است که نشان دهند،  در هر مکانی می‌توانید بار را تحویل دهید.
 • برای قانون CIP سطح پوشش بیمه موردنیاز کلاس ( A) در نظر گرفته ‌شده است، که سطح پوشش بالاتری از سطح پوشش بیمه کلاس C در اینکوترمز 2010 دارد.
 • مطابق اصطلاحات جدید، خریدار یا فروشنده، کالا را بدون استفاده از خدمات شخص ثالث با استفاده از وسایل نقلیه خود می‌تواند حمل کند.
 • نسخه 2020 مسئولیت‌های امنیتی خاص و جدیدی را در رابطه با کالا، پول نقد و اسناد تحت شرایط تجارت فردی بیان می‌کند.

سخن پایانی

تجارت بین‌الملل نیاز به قوانین خاصی داشت تا از بروز اختلافات بین طرفین جلوگیری کند. اتاق بین‌المللی بازرگانی قواعد اینکوترمز را وضع کرده است. اکنون دیگر هر فردی در زمینه تجارت می‌داند که اینکوترمز چیست و قوانین را رعایت می‌کند. اینکوترمز به‌طورکلی شامل 11 اصطلاح است که هر چند سال با توجه به نیاز تجارت جهانی، به‌روز می‌شود. اینکوترمز 2020 به‌روزترین نسخه آن به شمار می‌رود.