کانتینر یخچال دار از ابزارهای مناسب برای حمل و نقل محصولات لبنی در زمینه حفظ کیفیت و جلوگیری از فسادپذیری این محصولات محسوب می‌شود.

امروزه بازارها و مصرف‌کنندگان خواستار خدمات باکیفیت در همه زمینه‌ها ازجمله حمل‌ونقل کالاها هستند. در این میان حمل و نقل مواد غذایی فسادپذیر مانند محصولات لبنی و پروتئینی از حساسیت بالایی برخوردار است. درواقع کالای قابل فساد مستعد صدمات شدید و جبران‌ناپذیر در حین حمل و نقل بوده و به‌ویژه اگر درجه حرارت آن‌ها ثابت نباشد مشکلات عدیده ای برایش ایجاد خواهد شد. این محصولات باید با نهایت احتیاط مثلا توسط اتاق کامیون مخصوص حمل شوند تا بتوان کیفیت شان را تا هنگام رسیدن به مصرف‌کننده نهایی حفظ کرد. زمان، ایزوله شدن و دمای نگهداری سه عامل اصلی هستند و باید در هنگام حمل و نقل این محصولات در نظر گرفته شود. کاربری سازی کامیون ها در این زمینه موضوعی کمک کننده خواهد بود و کانتینر یخچال دار محصولی مناسب در این راستا محسوب می‌شود که در ادامه بیشتر به تاثیر این کانتینرها در حفظ کیفیت حمل لبنیات و محصولات پروتئینی می‌پردازیم.

زنجیره سرد چیست؟

عدم نگهداری مواد غذایی فسادپذیر در محدوده دمایی موردنظر آن‌ها، می‌تواند محصولات را غیرقابل‌مصرف برای خوردن کند. اصطلاح  زنجیره سرد به مدیریت دما برای کالاهای فسادپذیر اشاره دارد. در حمل محصولات لبنی و پروتئینی یا سایر مواد فسادپذیر به زنجیره سرد از لحظه تولید تا لحظه تحویل احتیاج است زیرا عدم نگهداری این کالاها در شرایط دمایی مناسب منجر به نتایج بسیار نامطلوبی می‌شود. زنجیره سرد وظیفه حفظ و حمل و نقل غذاهای قابل فساد را در محدوده دمای مناسب برای کند کردن فرآیندهای پوسیدگی بیولوژیکی و ارائه غذاهای ایمن و باکیفیت بالا به مصرف‌کنندگان را دارد. این مورد تضمین می‌کند که کالاهای فسادپذیر در نقطه مصرف ازلحاظ کیفیت در نقطه مطلوبی قرار داشته باشند. مدیریت زنجیره سرد با ایجاد کیفیت در محصول باعث رضایتمندی مشتری، افزایش تقاضا و به‌طورکلی مراقبت از سلامت عامه مردم خواهد بود که کانتینر یخچال دار بخشی از این اتصال را تشکیل می دهد.

کانتینر یخچال دار برای حمل محصولات لبنی و پروتئینی

اتاق یخچال دار کامیون و تامین دمای مناسب

نظارت بر دما يك عامل كليدي در نگهداري زنجيره سرد پايدار و ناگسستني است و مربوط به يك زنجيره كنترل دما می شود. هر قسمت از زنجیره سرد، از لحظه تولید تا زمانی که به مشتری نهایی فروخته می‌شود، دارای مسئولیت‌های مختلفی خواهد بود. بنابراین حتی اختلال در یک بخش از این زنجیره ، نتایج نامطلوبی خواهد داشت که مهم‌ترین آن نارضایتی مشتریان خواهد بود. پس اتاقسازی کامیون مخصوصا در کاربری های یخچال دار دارای اهمیت بالایی در زمینه تامین رضایت مشتری محسوب می شود.

تاریخچه ای از کاربری سازی یخچال دار

خوب است بدانید تریلی‌های یخچال دار در سال ۱۹۳۰ به‌عنوان راه‌حلی برای برطرف کردن مشکل حمل‌ونقل محصولات فسادپذیر پیشنهاد شدند. استفاده از فن‌ها نیز در وسایل نقلیه موجب شد تا رانندگان بتوانند با نصب آن هوای سرد را  وارد کانتینرها کنند. این روش کارایی چندانی نداشت زیرا رانندگان مجبور بودند بعد از مدتی کانتینرها را نگه دارند تا هوای تازه به فضای داخل کانتینر برسد. در سال ۱۹۳۰، فرد جونز، یک سیستم سرما ساز برای موتور کامیون ابداع کرد. این کار باعث شد تا اولین ناوگان کانتینرهای یخچال دار برای محصولاتی مانند مواد غذایی، خون و محصولات دارویی بکار رود.

مطلب مرتبط: تاثیر کانتینرها بر حفظ کیفیت محصولات و رضایت مشتریان

کامیون‌های یخچال دار مدرن، با استفاده از گازوئیل کار می‌کنند و می‌توانند دما را تنظیم نمایند. در بسیاری از کامیون‌های یخچال دار، تکنولوژی داخلی به رانندگان اجازه می‌دهد که به‌صورت پیوسته دمای داخل کانتینر را چک کنند تا اطمینان داشته باشند که دمای موردنیاز محصول در تمام طول مسیر حمل مناسب است.

اتاق یخچال دار کامیون

حمل و نقل مواد غذایی فاسد شدنی با کانتینر یخچال دار

همان‌طور که اشاره شد، حمل و نقل مواد غذایی فاسد شدنی مخصوصا محصولات لبنی و پروتئینی احتیاجات مختلفی از قبیل دمای مناسب، یکپارچه بودن بار و حمل  مناسب دارند. با توجه به احتیاجات خاص حمل یخچالی و انرژی لازم در حمل مواد فسادپذیر، هزینه زنجیره سرد برای این نوع از محصولات نسبت به کالاهای استاندارد دیگر بالاتر است. با علم به این موضوع ریسک حمل‌ونقلی نیز در این محصولات بیشتر خواهد بود. اما فضای سرد و دمای مناسب، به‌طور قابل‌ ملاحظه‌ای، نرخ فاسد شدن در محصولات لبنی و پروتئینی را کاهش می‌دهد. دمای پایین، سرعت رشد میکرواورگانیزم‌ها و نرخ تغییرات شیمیایی در غذاها را کاهش می‌دهد.

مطلب مرتبط: بهسازی ناوگان حمل و نقل یک راهکار هوشمندانه در شرایط تحریم

بنابراین امکان حمل و نقل یخچالی و کانتینرهای یخچال دار یکی از الزامات اساسی برای شرکت‌هایی که در زمینه حمل نقل محصولات فسادپذیر فعالیت می‌کنند است. کامیون‌های یخچال دار برای حمل محصولات فسادپذیر سیستم‌های سرما ساز متفاوتی دارند که می‌توانند مجهز به انواع سیستم‌های مکانیکی یا غیر مکانیکی باشند. این سیستم‌ها از دی‌اکسید کربن (به‌صورت یخ خشک یا به‌صورت مایع) به‌عنوان یک عامل خنک‌کننده استفاده می‌کنند.

اتاق یخچالی کامیون های یخچال دار به‌گونه‌ای طراحی‌شده است تا بتوانند دمای بار سرد را حتی در شرایط تابستان گرم نیز حفظ کنند. این در حالی است که کانتینرهای یخچال دار با ماشین‌های یخچال دار که دارای تهویه‌ای ساده برای حمل میوه هستند، متفاوت خواهند بود. با توجه به طولانی بودن مدت‌زمان حمل و نقل زمینی ، نگه‌داشتن دمای مواد غذایی قابل فساد در حد موردنظر در طی این مرحله در زنجیره سرد بسیار مهم است.

کامیون یخچال دار

مزایای استفاده از کامیون‌ های یخچال دار

استفاده از کامیون‌های یخچال دار ویژگی‌هایی برای انتقال راحت‌تر کالاهای فاسد شدنی دارد که روش‌های سنتی فاقد این ویژگی‌ها هستند:

  • کاهش هزینه‌ها: با استفاده از کاربری سازی یخچال دار کامیون ها و کانتینرهای یخچال دار میزان محصول بیشتری را می‌توان حمل کرد، به‌این‌ترتیب هزینه‌ی حمل‌ونقل کالاها کاهش پیدا می‌کند. همچنین به دلیل اینکه محصولات کم‌تر دچار فساد می‌شوند هزینه‌ی تولید و انتقال هدر نمی‌رود.
  • حمل و نقل سریع: به کمک کانتینر یخچال دار می‌توان تحویل را با سرعت بیشتری نسبت به روش‌های دیگر انجام داد. این کار باعث می‌شود تا مشتریان از تحویل سریع کالای موردنظرشان رضایتمندی بیشتری داشته باشند.
  • گنجایش زیاد: کامیون یخچال دار دارای ظرفیت زیادی بوده که برای ارسال محموله‌های بزرگ به‌صرفه هستند. اگر تعداد مشتری و سفارشات‌شان زیاد باشد، به‌جای اینکه در چندین نوبت ارسال شوند، می‌توان کلیه سفارشات یک منطقه را باهم ارسال کرد.
  • کنترل دما: زمانی که از کامیون یخچال دار برای محصولات فاسدشدنی استفاده شود می‌توان دما را در هرلحظه کنترل کرد تا از سطح کیفیت محصولات اطمینان حاصل شود.

سخن پایانی

محصولات تولید شده در هر کارخانه بسته به نوع محصول برای حمل و نگهداری به شرایط دمایی متفاوتی احتیاج دارند. شناسایی این شرایط و طراحی مراحل زنجیره سرد با این شرایط می‌تواند باعث ارتقای کارایی زنجیره سرد و رضایتمندی مشتری از محصولات شود.با توجه به اینکه تنظیم دمای کانتینر همواره تقریبی از دمای بهینه حمل محصولات است، قابلیت چک کردن دمای کانتینر می‌تواند بهترین کیفیت در حمل محصولات فسادپذیر را ایجاد کند. کامیون‌های یخچال دار به علت توانایی در کنترل دما و رطوبت ارزشمند هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان محصولات را به‌صورت تازه و سالم به مشتریان رساند. اگر می‌خواهید بیشتر با کامیون‌های یخچال دار آشنا شوید، پیشنهاد می‌دهیم نگاهی به کاربری یخچال دار شایان داشته باشید. همچنین در بخش دیدگاه‌ها می‌توانید نظرات یا سوالات خود را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.