قبل از حمل و نقل کالا خوب است بدانید که دموراژ چیست. دموراژ کانتینر گاهی منجر به پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد برای افراد می‌شود.

حمل‌ و نقل کالا به سراسر دنیا کار پیچیده‌ای به نظر می‌رسد. در طول چرخه حمل‌ و نقل، ممکن است برخی از عوامل غیرقابل‌پیش‌بینی رخ دهند. تاخیر در حمل‌ونقل یکی از عواملی است که باعث صرف هزینه‌های اضافی می‌شود. به هزینه‌ای که شرکت کشتیرانی بابت خسارت بازه زمانی که کانتینر بیشتر از مدت مقرر برای بارگیری یا تخلیه در اختیار صاحب کالا بوده دریافت می‌کند، به‌اصطلاح دموراژ می‌گویند. اگر این موضوع به‌طور پیشگیرانه مدیریت نشود، می‌تواند هزینه‌های بسیار هنگفتی را با خود به همراه داشته باشد. البته به این موضوع دقت کنید که دموراژ ممکن است در شرایط مختلف در ترمینال‌های متفاوت فرق داشته باشد. اگر می‌خواهید بدانید دموراژ چیست و چگونه از دموراژ کانتینر جلوگیری کنیم، تا پایان با ما همراه باشید.

دموراژ چیست؟

برای حمل‌ونقل کالا شما باید از کانتینرها استفاده کنید و پس از دریافت کالا، به‌سرعت باید کانتینر را عودت دهید. اما دموراژ چیست؟ دموراژ کانتینر در حقیقت هزینه اضافی است که شما موظف هستید تا در ازای تاخیر در دریافت کالای خود و عودت کانتینر بپردازید. خوب است بدانید که هزینه دموراژ از ترمینالی به ترمینال دیگر و البته در انواع مختلف حمل‌ونقل متفاوت است. وقتی نوبت به محاسبه تعرفه دموراژ می‌رسد، هر فروشنده، پایانه، انبار و ایستگاه کانتینر سیاست خاص خود را دارد. بنابراین مهم است که سیاست‌های دموراژ که در مسیر حمل‌ونقل شما اعمال می‌شود، را از قبل بدانید.

فری تایم چیست؟

در بحث تخلیه بار و تحویل کانتینر شاید به واژه فری تایم برخورده باشید. زمانی که در ابتدای کار، فرد یا شرکت با شرکت حمل‌ونقل قرارداد جابجایی می بندد، در آن قرارداد زمانی را به عنوان فری تایم مشخص می کنند. در حقیقت فری تایم اشاره به زمانی دارد که صاحب کالا می تواند بدون پرداخت هزینه اضافی، کانتینر را در اختیار خود داشته باشد. به طور کلی دو نوع فری تایم داریم که عبارتند از:

 • فری تایم مبدأ: اشاره به زمانی دارد که کانتینر خالی از محوطه کانتینری برداشته ‌شده و تا وقتی‌که کانتینر پر تحویل محوطه کانتینری می‌شود.
 • فری تایم مقصد: اشاره به زمانی دارد که کانتینر پر از محوطه کانتینری برداشته می‌شود تا وقتی‌که کانتینر خالی‌ شده و تحویل محوطه کانتینری می‌شود.

مطلب مرتبط: حمل و نقل دریایی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

تفاوت دموراژ و حق توقف

دلایل ایجاد دموراژ کانتینر چیست؟

اکنون‌ که دانستیم دموراژ چیست، شاید بخواهید بدانید که دموراژ کانتینر به چه دلایلی ممکن است ایجاد شود. در اینجا ما به برخی از متداول‌ترین دلایل ایجاد هزینه دموراژ اشاره ‌کرده‌ایم:

 • گیرنده از زمان ورود و تاریخ حمل بار بی‌اطلاع بوده و بنابراین قادر به تنظیم ترخیص گمرک و تحویل گرفتن به‌موقع آن نیست.
 • گیرنده اسناد را به‌موقع برای ترخیص گمرک دریافت نکرده است.
 • گیرنده فاقد بودجه لازم برای تخلیه به‌موقع کانتینر است.
 • محموله‌ای که دریافت شده با سفارش فروش مطابقت ندارد.
 • کانتینر برای بازرسی متوقف‌ شده است که این پروسه گاهی طولانی می‌شود.
 • بین حمل‌کننده و گیرنده اختلاف وجود دارد.

تفاوت دموراژ و حق توقف

دموراژ و حق توقف دو واژه پرکاربرد در حمل‌ونقل بین‌المللی هستند که گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. البته در برخی از کشورها مانند ایران این دو واژه به یک معنی استفاده می‌شوند. اما به‌طور کلی خوب است بدانید که تعرفه دموراژ به هزینه اضافی مبنی بر تاخیر در تحویل کالا گفته می‌شود و حق توقف مربوط به تاخیر در تحویل کانتینر است. تصور کنید یک کالا در کانتینر در تاریخ مشخصی به بندرگاه رسیده است اما فرد با تاخیر چند روزه کالا را تحویل می‌گیرد. در اینجا فرد باید به ازای هرچند روزی که بیشتر از فری تایم موجود در قرارداد بود، هزینه دموراژ پرداخت کند. اکنون‌که کانتینر در دست اوست، اگر در تاریخ دقیق کانتینر را تحویل ندهد، به تعداد روزهایی که تاخیر در تحویل کانتینر داشت، باید حق توقف پرداخت کند.

تعرفه دموراژ

اگر می‌خواهید بدانید که تعرفه دموراژ چیست باید بگوییم که دموراژ کانتینر با توجه به نوع آن متفاوت است. ما در اینجا آخرین تعرفه دموراژ برای انواع کانتینر را بیان کرده‌ایم.

مطلب مرتبط: با مهمترین اصطلاحات حمل و نقل آشنا شوید

کانتینرهای معمولی DC  و HC

وارداتی و صادراتی کانتینر 20 فوت کانتینر 40 فوت
10 روز اول معاف معاف
11 تا 20 روز 540000 ریال 1040000 ریال
21 تا 30 روز 780000 ريال 1560000 ريال
31 روز و بیشتر 1170000 ريال 2340000 ريال

کانتینرهای FR و OT

وارداتی و صادراتی کانتینر 20 فوت کانتینر 40 فوت
10 روز اول معاف معاف
11 تا 20 روز 1040000 ریال 2080000 ريال
21 تا 30 روز 1560000 ريال 3120000 ريال
31 روز و بیشتر 2340000 ريال 4380000 ريال

کانتینرهای یخچالی RF

وارداتی و صادراتی کانتینر 20 فوت کانتینر 40 فوت
4 روز اول معاف معاف
5 تا 14 روز 1560000 ريال 3120000 ريال
15 تا 24 روز 2340000 ريال 4380000 ريال
25 روز و بیشتر 3510000 ريال 7020000 ريال

دموراژ چیست

راهکارهایی برای جلوگیری از هزینه ‌های دموراژ

دموراژ کانتینر در روند جابجایی کالا امری اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود. اگر به‌عنوان یک شرکت یا یک بازرگان به‌خوبی این قضیه را مدیریت نکنید، گاهی هزینه دموراژ از قیمت خود کالا نیز بیشتر خواهد شد. اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توان چنین خسارت‌هایی را به حداقل رساند. ما در اینجا سعی کرده‌ایم تا شما را با برخی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از هزینه‌های دموراژ آشنا کنیم. این راهکارها عبارت‌اند از:

مطلب مرتبط: اینکوترمز چیست و چه کاربردی در حمل و نقل بین الملل دارد؟

 • از قبل برنامه‌ریزی کنید: برای ترخیص کالای خود از قبل با باربری‌های حرفه‌ای و مطمئن قرارداد ببندید تا با مشکل تخلیه بار روبرو نشوید.
 • برنامه‌های جایگزین داشته باشید: هماهنگی با یک کامیون دوم، در صورت تأخیرهای بی‌سابقه، همیشه ایده خوبی است.
 • اطلاعات خود را به‌روز کنید: اطمینان حاصل کنید که با مقررات بندر و مراحل گمرکی در محل مقصد آشنا هستید.
 • مجوزهای ویژه بخواهید: اگر در حال حمل‌ونقل مواد غذایی یا محصولات حیوانی هستید، از سیستمی استفاده کنید که احتمالات تاخیر را دربر بگیرد. می‌توانید زمان رایگان بیشتری از ابتدا درخواست کنید.
 • بندرگاه مناسب انتخاب کنید: بسته به شرایط فروش و تحویل بار، انتخاب بندرگاه و مسیری که باید مورداستفاده قرار گیرد، از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • کالا را از قبل چک کنید: خوب است تا قبل از باربری از سلامت و انطباق کالا با کیفیت موردنظر خود، مطمئن شوید.
 • با دقت بارنامه و قرارداد را بخوانید: قبل از هر چیزی خواندن دقیق تمام بندهای قرارداد می‌تواند جلوی اشتباهات احتمالی شما را بگیرد.

سخن پایانی

برای استفاده از سیستم حمل‌ونقل بین‌المللی کالا، خوب است تا دانش کافی از این سیستم داشته باشید. برای مثال در زمان عقد قرارداد، مدتی را برای تحویل و ترخیص کالا به نام فری تایم در نظر می‌گیرند. در این زمان مشخص، فرد یا شرکت نیازمند صرف هزینه اضافه نیست. اما زمانی که در تحویل کالا و عودت کانتینر تاخیر داشته باشید، مجبور به پرداخت هزینه حق توقف و دموراژ کانتینر خواهید بود. دقت کنید که هزینه دموراژ کانتینر در کشورهای مختلف متفاوت است. قبل از هر کاری از قوانین به‌روز آگاهی پیدا کنید. با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توانید از بروز این هزینه‌ها جلوگیری کنید.