حمل و نقل بین‌ الملل یکی از زیرشاخه‌های حمل و نقل است که از سطح شهر به شهر فراتر رفته و در سطح بین‌المللی و کشوری فعالیت می‌کند.

حمل و نقل بین الملل به نوعی حمل و نقل گفته می‌شود که کالا را از یک کشور به کشوری دیگر صادر می‌کنند. ارسال کالا به نقاط مختلف دنیا، کاری است که شرکت های حمل و نقل بین‌الملل انجام می‌دهند. این فرآیند نیز مانند حمل و نقل داخلی از طریق وسیله نقلیه مختلف از جمله قطار، هواپیما، کشتی و غیره انجام می‌شود. شاید تا کنون به نقش حائز اهمیت این شیوه از حمل و نقل توجه نکرده باشید. درواقع اگر شرکت های حمل و نقل بین‌الملل وجود نداشته باشند، اقتصاد یک کشور فلج می‌شود و دیگر نمی‌تواند محصولات خود را برای فروش به کشورهای دیگر صادر کند و همچنین هیچگونه محصولی نیز نمی‌تواند به آن وارد شود. پس حمل و نقل بین الملل نقش مهمی در زندگی روزمره انسان‌ها دارد که نباید دست کم گرفته شود. در ادامه بیشتر با انواع شرکت‌های فعال در این زمینه آشنا خواهید شد.

تعریف حمل و نقل بین الملل

انسان‌ها از زمان گذشته تاکنون به داد و ستد و تجارت کالا نیاز اساسی داشتند و مبادله کالا، امری جدید و امروزی محسوب نمی‌شود. تجارت به هر شکلی که باشد، به حمل ‌و نقل نیاز دارد و اساسا بدون انجام فرآیند حمل و نقل هیچگونه صادرات یا وارداتی صورت نمی‌گیرد. حمل‌ و نقل کالا نیز مستلزم رعایت برخی اصول و ضوابطی است که بدون توجه به آنها نمی‌توان هیچ کالایی را به شهر یا کشوری دیگر ارسال کرد. اما مفهوم دقیق حمل و نقل بین الملل چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

در تجارت بین‌الملل یک محصول ممکن است از مرزهای یک یا چندین کشور عبور کرده تا سرانجام به مقصد نهایی خود که یک کشور دیگر است، رسیده و به مشتری نهایی تحویل داده شود. بنابراین حمل ‌و نقل بین الملل به روش‌هایی اشاره دارد که یک کالا از مبدا شروع به حرکت کرده و به مقصد نهایی می‌رسد. شرکت های حمل و نقل در اصل به شرکت‌هایی اطلاق می شود که محمولات ارسالی را تحت پوشش عملیات لجستیک، به دست مشتری نهایی می‌رسانند. این شرکت ها با حضور در بنادر، مناطق مرزی و گمرکی و انجام فعالیت‌های مربوط به جابجایی محصولات، کالا را به مشتریان می‌رسانند. برای ارائه خدمات حمل و نقل بین الملل عموما از چهار روش لجستیک زمینی، دریایی ، هوایی و ریلی استفاده می شود که هریک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

حمل و نقل بین المللی محصولات

انواع روش های حمل و نقل بین المللی محصولات

همانطور که گفتیم، حمل و نقل بین‌ الملل دارای روش‌های مختلفی است که با توجه به نوع کالا، توسط شرکت های حمل و نقل و مشتری نهایی انتخاب می‌شوند. انتخاب نوع حمل و نقل به عواملی چون زمان، حجم کالاو نوع محصول بستگی دارد. اما با این وجود انواع روش‌های حمل و نقل بین الملل محصولات شامل موارد زیر است:

حمل و نقل هوایی

پس از اختراع هواپیما، حمل و نقل هوایی به وجود آمد که در مقایسه با سایر روش‌های حمل و نقل، یکی از روش‌های جدید جابجایی محصولات محسوب می‌شود. معمولا در هر کشور پایانه ‌های هوایی باربری وجود دارد که تحت عنوان فرودگاه‌های باربری شناخته می‌شوند. در کشور ایران نیز چندین فرودگاه باربری وجود دارد که فرودگاه پیام کرج یکی از آنهاست. شرکت‌ های حمل و نقل معمولا زمانی از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنند که زمان رسیدن محصول به مقصد برایشان در اولویت باشد زیرا ترابری هوایی، سریع‌ترین شیوه حمل و نقل محصولات است. برخی مزایای استفاده از حمل و نقل هوایی شامل:

 • ارسال سریع کالا به مقصد نهایی
 • امنیت محصول
 • امکان خراب شدن یا فاسد شدن کالا به حداقل میزان ممکن می‌رسد

البته حمل و نقل هوایی نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل، کمی گران قیمت است و هر محصولی را نمی‌توان با هواپیما ارسال کرد.

حمل و نقل جاده ای

سیستم حمل و نقل جاده‌ای به عنوان ساده‌ترین و انعطاف‌پذیرترین شیوه حمل و نقل در نظر گرفته می‌شود و به معنای حمل و نقلی است که از طریق جاده صورت می‌پذیرد. ترابری جاده‌ای به عنوان اصلی‌ترین روش حمل و نقل کالا در سراسر جهان در نظر گرفته می‌شود که در حال حاضر حجم قابل توجهی از تجارت دنیا از این طریق صورت می‌گیرد. کامیون، وسیله اصلی حمل و نقل جاده‌ای محسوب می‌شود که نقش مهمی را در ترابری جاده‌ای ایفا می‌کند. برخی مزایای حمل و نقل جاده‌ای شامل موارد زیر است:

 • هزینه مناسب
 • بهترین روش برای صادرات کالا در مسیرهای کوتاه
 • عدم نیاز به صرف سرمایه کلان
 • عدم نیاز به تخلیه بار در بنادر

البته در روش حمل و نقل جاده‌ای امکان آسیب رسیدن به کالا یا فاسد شدن آن نیز وجود دارد و برای ارسال کالا به کشورهای دور نیز روش مناسبی نیست.

حمل و نقل ریلی با قطار

حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی نیز یکی دیگر از روش‌های حمل و نقل بین‌ الملل محسوب می‌شود که مشابه حمل و نقل جاده‌ای است اما وسیله نقلیه مورد استفاده در آن، قطارهای باری هستند. در ایران از روش ریلی اغلب برای ارسال محصول به کشورهایی از جمله کشورهای اوراسیا و ترکیه استفاده می‌شود که احتمالا این روش در آینده نزدیک، گسترش پیدا می‌کند. مزایای استفاده از حمل و نقل ریلی نیز شامل موارد زیر است:

 • امنیت بالای محصولات و پایین آمدن امکان تصادف
 • مناسب برای حمل برخی کالاها از جمله مواد معدنی
 • هزینه نسبتا مناسب آن در مقایسه با حمل و نقل هوایی

البته امکان حمل و نقل ریلی برای صادرات کالا به تمام کشورها وجود ندارد و هر کالایی را نمی‌توان با استفاده از قطار به کشورهای مختلف ارسال کرد.

حمل و نقل دریایی

بیشترین حجم کالاها از طریق حمل ‌و نقل دریایی ارسال می‌شوند و این روش یکی از مرسوم‌ترین روش‌های حمل ‌و نقل بین ‌الملل کالا به حساب می‌آید. تقریبا نصف وسعت زمین را آب‌ها فرا گرفته‌اند و اکثر کشورهای جهان نیز به دریاها راه دارند. بنابراین روش حمل و نقل دریایی بهترین روش برای صادرات کالا به کشورهای مختلف است که توسط شرکت‌های حمل و نقل بین الملل مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین آبراه ایران برای صادرات کالا، خلیج فارس است که حجم زیادی از کالاهای تولیدی کشور از این راه صادر می‌شود. مزایای استفاده از حمل و نقل دریایی شامل موارد زیر است:

 • امکان صادرات کالا به اکثر کشورهای جهان
 • بهترین روش برای مسیرهای طولانی
 • امکان ارسال کالا در ابعاد و مقیاس‌های مختلف

البته خطرات طبیعی در این روش بسیار بیشتر از روش‌های دیگر است و زمان رسیدن کالا به مقصد نیز طولانی خواهد بود.

سخن پایانی

حمل و نقل بین‌ الملل یکی از زیرشاخه‌های حمل و نقل است که در طول آن محصولات ممکن است از مرزهای یک یا چندین کشور عبور کرده تا سرانجام به مقصد نهایی خود که یک کشور دیگر است، رسیده و به مشتری نهایی تحویل داده شوند. شرکت های حمل و نقل از روش‌های متعددی با توجه به نیازهای مشتریان استفاده می‌کنند که در این مقاله به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا تاکنون از خدمات شرکت‌های حمل و نقل استفاده کرده‌اید؟ اگر بله می‌توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.