در این مطلب ضمن بررسی انواع حمل و نقل جاده ای و ریلی، به بیان معایب و مزایای حمل و نقل در شکل‌های مختلف می‌پردازیم.

حدود دو دهه پیش، حمل‌ونقل تنها راهی برای تحویل محصول از فروشنده به مشتری بود، اما امروزه این فرآیند هم برای مشتری هم صاحبان کالا از اهمیت بیشتری برخوردار است. صاحبان کالا و شرکت‌های حمل ‌و نقل، برای ارائه خدمات بهتر و با کیفیت‌تر نیاز به شناخت انواع راه‌های حمل و نقل و مزایا و معایب آن‌ها دارند. ما در این مطلب به معایب و مزایای حمل و نقل جاده ای و حمل و نقل ریلی اشاره می‌کنیم، در مطلب دیگری نیز به معایب و مزایای انواع دیگر حمل و نقل نیز می‌پردازیم که از اینجا قابل دسترس است.

مزایای حمل ‌و نقل جاده ای

مزایای حمل ‌و نقل جاده ای

حمل و نقل جاده‌ای می‌تواند انعطاف پذیرترین گزینه برای تجارت شما باشد. استفاده از شبکه بزرگراه مطمئن است و عبور از مرزهای ملی معمولاً سریع و کارآمد محسوب می‌شود. حمل و نقل جاده‌ای در مقایسه با سایر روش‌های حمل‌ و نقل مزایای بی‌شماری دارد که عبارت‌اند از:

مطلب مرتبط: معایب و مزایای حمل ‌و نقل در انواع مختلف (بخش دوم)

 • نیاز به سرمایه اولیه کمتر: حمل‌ و نقل جاده‌ای در مقایسه با سایر روش‌های حمل‌ و نقل مانند راه آهن و حمل ‌و نقل هوایی به سرمایه کمتری نیاز دارد. هزینه ساخت، بهره برداری و نگهداری جاده‌ها ارزان‌تر از راه آهن است. جاده ها به طور کلی توسط دولت و مقامات محلی احداث می‌شوند و فقط درآمد اندکی برای استفاده از جاده‌ها به عنوان مالیات یا عوارض دریافت می‌شود.
 • امکان استفاده از شرایط سرویس در به در: یکی دیگر از مزایای حمل و نقل جاده ای این است که با کمک آن خدمات  یا محصول را می‌توان از در انبار به در منزل یا انبار دیگری تحویل داد. این موضوع باعث کاهش هزینه های حمل و نقل، بارگیری و تخلیه می‌شود.
 • رساندن خدمات به مناطق روستایی: حمل و نقل جاده ای بیشتر مناسب حمل کالاها و افراد به مناطق روستایی است که از طریق راه آهن، آب یا حمل و نقل هوایی سرویس‌دهی نمی‌شوند. درواقع مبادله کالا، بین شهرهای بزرگ و روستاهای کوچک تنها از طریق حمل و نقل جاده‌ای امکان پذیر است.
 • خدمات انعطاف پذیر: حمل ‌و نقل جاده‌ای برای خدمات انعطاف پذیر خود از مزایای زیادی نسبت به سایر روش‌های حمل ‌و ‌نقل برخوردار است، مسیرها و زمان بندی آن را می‌توان بدون نیاز به مزاحمت زیاد تنظیم و به نیازهای فردی تغییر داد.
 • مناسب برای مسافت‌های کوتاه: از دیگر مزایای حمل و نقل جاده ای این است که برای حمل کالا و افراد در مسافت‌های کوتاه اقتصادی و سریع‌تر خواهد بود. در این راستا کالاها را می‌توان مستقیماً درون یک وسیله نقلیه جاده‌ای بارگیری و مستقیماً به محل مقصد خود حمل کرد.
 • خطر خسارت کمتر در حمل و نقل: از آنجا که در حمل و نقل جاده ای بارگیری و حمل‌ونقل میانی را نداریم، خطر آسیب، شکستگی و غیره در کالاهای ترانزیتی کمتر است. بنابراین، حمل‌ونقل جاده‌ای برای حمل ‌و نقل کالاهای ظریف مانند ظروف چینی و ظروف شیشه‌ای که احتمالاً در فرآیند بارگیری و تخلیه آسیب می‌بینند، مناسب خواهد بود.
 • صرفه جویی در هزینه بسته بندی: در مقایسه با سایر روش‌های حمل‌ و نقل، روند بسته‌بندی در حمل‌ و نقل از پیچیدگی کمتری برخوردار است. کالاهای حمل شده توسط حمل و نقل موتوری در چندین مورد به بسته‌بندی کمتری احتیاج دارند و یا بدون بسته بندی حمل می‌شوند.
 • سرعت بالا: اگر لازم باشد کالا بلافاصله بعد از تولید ارسال شود و سریع به دست مصرف کننده برسد، حمل و نقل موتوری مناسب‌تر از راه آهن یا حمل و نقل آبی است. چرا که حمل و نقل آبی بسیار کند است. همچنین زمان زیادی برای رزرو کالا و تحویل کالا در صورت حمل و نقل ریلی و آبی تلف می‌شود.
 • هزینه کمتر: از جمله دیگر مزایای حمل و نقل در حمل و نقل جاده‌ای این است که نه تنها به سرمایه اولیه کمتری نیاز دارد، بلکه هزینه بهره‌برداری و نگهداری نیز نسبتاً کمتر است. حتی اگر نرخ سوخت حمل‌ونقل موتوری کمی بیشتر از راه آهن باشد، هزینه نهایی حمل و نقل کالا در این نوع کمتر است؛ زیرا حمل و نقل جاده‌ای باعث صرفه جویی در هزینه‌های بسته بندی و هزینه‌های متوسط ​​بارگیری، تخلیه و جابجایی می‌شود.
 • وسایل نقلیه شخصی: مزیت دیگر حمل و نقل جاده‌ای این است که کسب و کارهای بزرگ می‌توانند وسایل نقلیه موتوری خود را داشته باشند و خدمات راهداری خود را برای بازاریابی محصولات خود بدون ایجاد تاخیر آغاز کنند.
 • تکمیل کننده سایر روش‌های حمل‌ونقل: در واقع حمل‌ونقل جاده‌ای و موتوری به عنوان تغذیه کننده سایر روش‌های حمل ‌و نقل مانند راه آهن، کشتی و راه هوایی عمل می‌کنند.

معایب حمل ‌و نقل جاده ای

معایب حمل ‌و نقل جاده ای

 • ریسک بالا: جابجایی کالا به کمک حمل ‌و نقل جاده‌ای همیشه با احتمال خطر و تصادفات جاده‌ای همراه بوده و به اندازه سایر روش‌های حمل و نقل ایمن نیست.
 • سرعت پایین: سرعت خودروها و وسایل نقلیه موتوری از سایر وسایل حمل‌ و نقل کندتر است.
 • برای مسافت طولانی مناسب نیست: حمل و نقل جاده‌ای برای مسافت‌های طولانی مناسب نیست زیرا ناراحت کننده و هزینه بر است.
 • برای کالاهای سنگین مناسب نیست: حمل وسایل سنگین از طریق حمل‌ و نقل جاده‌ای به خاطر مخاطرات فراوانی که دارد مناسب نیست.
 • طبیعت فصلی: به دلیل طغیان و شرایط نامناسب جاده در فصل بارندگی قابل اطمینان نیست.
 • نامنظم: حمل و نقل جاده‌ای فاقد نظم به نظر می‌رسد زیرا ممکن است هیچ مسیر و برنامه مشخصی که از قبل تعیین شده باشد موجود نباشد.

مزایای سیستم حمل ‌و نقل ریلی

مزایای سیستم حمل ‌و نقل ریلی

راه آهن مهم‌ترین شکل سیستم حمل و نقل است. حمل ‌و نقل ریلی می‌تواند روشی مقرون به صرفه و کارآمد برای جابجایی کالاهای شما باشد، اما باید فواید و اشکالات آن را به دقت بسنجید تا ببینید آیا برای تجارت شما مناسب است یا خیر. برخی از مزایای حمل و نقل ریلی هنگام جابجایی کالا شامل موارد زیر است:

 • سازگار با محیط زیست: حمل ونقل ریلی در مقایسه با سایر حالت‌های حمل‌ونقل به دلیل استفاده از گازوئیل و استفاده کمتر از سوخت فسیلی سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد. سازگار با محیط زیست است.
 • قابل اعتماد: بزرگترین مزیت حمل و نقل ریلی این است که قابل اطمینان‌ترین حالت حمل و نقل است زیرا در مقایسه با سایر روش‌های حمل‌ونقل کمتر تحت تأثیر شرایط آب و هوایی مانند باران، مه و غیره قرار می‌گیرد.
 • بهتر سازماندهی شده: یکی دیگر از مزایای حمل و نقل ریلی این است که از هر نوع حمل و نقل دیگر سازمان یافته‌تر است. مسیرها و برنامه های مشخصی دارد. سرویس دهی آن نیز در مقایسه با سایر روش‌های حمل و نقل مشخص‌تر، یکنواخت و منظم‌تر خواهد بود.
 • سرعت بالا در فاصله‌های طولانی: سرعت آن در مسافت‌های طولانی بیش از سایر روش‌های حمل و نقل است، به جز راه‌های هوایی. بنابراین، بهترین انتخاب برای جابه‌جایی‌های راه دور با هزینه کم‌تر است.
 • مناسب برای کالاهای حجیم و سنگین: حمل و نقل ریلی مقرون به صرفه ، سریع‌تر و مناسب برای حمل کالاهای سنگین و بزرگ در مسافت‌های طولانی است.
 • حمل و نقل ارزان‌تر: حمل‌ونقل ریلی یک روش ارزان‌تر در مقایسه با سایر روش‌های حمل و نقل محسوب می‌شود. بیشتر هزینه‌های کار راه آهن، هزینه‌های ثابت معمولی هستند. حمل و نقل ریلی در استفاده از نیروی کار اقتصادی هم محسوب می شود زیرا یک راننده و یک محافظ برای حمل بار کافی هستند.
 • ایمنی: راه آهن ایمن‌ترین وسیله حمل‌و‌نقل است. احتمال تصادف و خرابی راه آهن در مقایسه با سایر روش‌های حمل و نقل حداقل است. علاوه بر این،به دلیل محفوظ بودن بار در واگن‌های قطار می‌توان بار را از برخورد با آفتاب، باران، برف و غیره محافظت کرد.
 • ظرفیت بزرگتر: ظرفیت حمل‌ونقل راه‌آهن بسیار زیاد است. علاوه بر این، ظرفیت آن انعطاف‌پذیر است که به راحتی می‌توان با افزودن واگن‌های بیشتر، آن را افزایش داد.

مطلب مرتبط: مقایسه روش های حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی

معایب حمل و نقل ریلی

معایب حمل و نقل ریلی

در کنار همه مزایای حمل و نقل ریلی که به آن اشاره کردیم این نوع حمل و نثل معایبی نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • فاقد سرویس درب به درب: حمل و نقل ریلی به دلیل ثابت بودن مسیرها و ایستگاه‎ها نمی‌تواند سرویس خانه به خانه را ارائه دهند.
 • برای مسافت کوتاه نامناسب است: راه آهن برای حمل کالاهای سنگین و حجیم به مسافت طولانی مناسب است. حمل بارهای کوچک در فواصل کوتاه به کمک حمل‌ونقل ریلی اقتصادی نیست.
 • سرمایه گذاری کلان: گذشته از مزایای حمل و نقل ریلی باید اشاره کنیم که راه آهن به دلیل هزینه‌های بالای ساخت، بهره برداری، تعمیر و نگهداری نیازبه سرمایه گذاری اولیه هنگفتی دارد.
 • عدم انعطاف پذیری: حمل و نقل ریلی دارای مسیرهای ثابت، ایستگاه‌ها و برنامه دقیق حرکتی است. بنابراین، از انعطاف پذیری کمتری نسبت به سایر وسایل حمل و نقل مخصوصا حمل ‌و نقل جاده‌ای برخوردار است.

برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب انواع دیگر حمل و نقل به مقاله بعدی در همین زمینه مراجعه کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

تازه‌ترین مطالب

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید