در جابجایی بار باید به نکات ایمنی زیادی توجه شود. در ادامه به نکات ایمنی حمل بار جاده ای و استاندارد 11889 می‌پرازیم.

سیستم حمل و نقل جاده ای به عنوان ساده‌ترین و انعطاف‌پذیرترین شیوه حمل و نقل در نظر گرفته می‌شود و به معنای حمل و نقلی است که از طریق جاده صورت می‌پذیرد. در این نوع حمل و نقل، محصولات ممکن است بر اثر عدم رعایت نکات ایمنی حمل بار دچار صدمه، شکستگی و هر گونه آسیب دیگر شوند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های معتبر حمل و نقل برای جابجایی محصولات، برخی ضوابط و نکات ایمنی حمل و نقل بار را برای رانندگان و متصدیان خود تعریف می‌کنند تا با رعایت آنها بتوانند محصولات را در کمال ایمنی و سلامت به مقصد برسانند.

نکات ایمنی باربری اصولا نکاتی ساده اما کاربردی هستند که رعایت آنها می‌تواند تاثیرات بسزایی بر سودآوری شرکت و افزایش رضایت مشتریان داشته باشد. در این میان نیز برای رعایت هرچه بهتر و کامل‌تر نکات ایمنی حمل بار ، مفهومی تحت عنوان استاندارد 11889 وجود دارد که یکی از استانداردهای مرجع بازرسی کاربری‌ها یا همان اتاق سازی ها است و الزامات نصب تجهیزات جانبی روی وسایل نقلیه را شامل می‌شود.

مطلب مرتبط: توصیه‌های مهم برای اسباب کشی ؛ از نحوه بسته‌بندی تا انتخاب شرکت باربری

نکات ایمنی حمل بار جاده ای

حمل و نقل ایمن و مهمترین نکات ایمنی حمل بار

حمل و نقل ایمن، حمل و نقلی که در طول فرآیند جابجایی کالا، هیچگونه خسارت یا آسیبی به محموله، خودرو و سرنشینان وارد نشود. این امکان تنها با رعایت نکات ایمنی حمل بار میسر می‌شود. اما نکات ایمنی باربری جاده ای چیست و چگونه می‌توانیم محصولات را در صحت و سلامت کامل به مقصد برسانیم؟ مهمترین نکات ایمنی حمل بار جاده ای شامل موارد زیر است:

1. استفاده از کانتینر مناسب

انتخاب کانتینر مناسب یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی حمل و نقل بار محسوب می‌شود که با رعایت آن می‌توانید سلامت محصول را در طول حمل و نقل جاده ای تضمین کنید و خطرات ناشی از حمل و نقل جاده ای را به حداقل برسانید. همان‌طور که می‌دانید کانتینر نوعی اتاق سازی یا کاربری سازی است که در اشکال مختلف وجود دارد. کانتینرها در وسایل نقلیه مختلف تعبیه می‌شوند و کالاهای مورد نظر نیز درون آنها قرار می‌گیرد. استفاده از کانتینر یکی از ایمن‌ترین شیوه‌ها برای جابجایی یک محصول در مسافت‌های طولانی است. کانتیر باید متناسب با نوع محصول ارسالی انتخاب شود تا سلامت کالا را تضمین کند.

2. انتخاب وسیله نقلیه مناسب

یکی دیگر از نکات ایمنی حمل بار انتخاب وسیله نقلیه مناسب و مجهز است. یعنی وسیله نقلیه نیز مانند کانتینر باید متناسب با کالای ارسالی انتخاب شود. به عنوان مثال برای ارسال محصولات غذایی فسادپذیر باید از کامیون‌های یخچال‌دار و یا برای حمل محصولات بزرگ مانند اتومبیل باید از خاورهای مخصوص حمل خودرو استفاده کرد.

مطلب مرتبط: نکاتی که باید در مورد حمل و نقل کانتینرها در نظر بگیرید

3. بسته‌بندی صحیح و اصولی محصولات

بسته‌بندی محصولات نیز یکی دیگر از نکات ایمنی حمل بار است که در تضمین سلامت کالا در فرآیند جابجایی نقش مهمی دارد. زمانی که محصولات آسیب‌پذیر مانند چینی‌جات به صورت اصولی بسته‌بندی شوند و در کانتینر مناسب قرار گیرند، احتمال آسیب دیدن آنها در راه تقریبا به صفر می‌رسد و حتی در صورت بروز تصادفات جزیی نیز آسیبی به آنها وارد نمی‌شود.

4. بررسی وسیله نقلیه پیش از ورود به جاده

یکی دیگر از نکات ایمنی حمل بار بررسی وسیله نقلیه و رفع نقایص فنی آن است. زمانی که وسیله نقلیه در جاده دچار مشکلات فنی شود، احتمال بروز تصادف افزایش پیدا می‌کند و تصادف نیز می‌تواند موجب آسیب دیدن مرسوله‌ها شود. بنابراین اطمینان حاصل کردن از سلامت خودرو نیز یکی دیگر از نکات ایمنی باربری محسوب می‌شود که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

5. بارگیری صحیح

بارگیری صحیح نیز جزو اصول و نکات ایمنی حمل بار است که نقش مهمی در تضمین سلامت کالا در حمل و نقل جاده ای دارد. تجهیزات مربوط به مهار بار یا همان بارگیری، از جمله ابزارها و وسایل مهم برای بارگیری اصولی محصولات هستند. وسایلی مانند تسمه مهار، زنجیر مهار و سیم بکسل مهار بار برای بارگیری صحیح مورد استفاده قرار می‌گیرند و به رانندگان کمک می‌کنند تا بارها را به راحتی در وسیله نقلیه خود جایگذاری کرده و از آسیب به آنها جلوگیری کنند.

استاندارد 11889 چیست؟

استاندارد 11889 چیست؟

استاندارد 11889 یکی از استانداردهاي فنی مربوط به نصب کاربری‌ها است که نحوه و ضوابط استفاده از تجهیزات ایمنی در وسایل نقلیه باری و مسافری را تعیین می‌کند. نصب کاربری یا کانتینر روی وسایل نقلیه حتما باید توسط شرکت‌های نصاب کاربری که دارای مجوز و پروانه رسمی هستند، صورت گیرد. شرکت‌ نصاب کاربری شرکتی است که در زمینه نصب کاربری فعالیت می‌کند و پروانه رسمی خود را از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده است. در این میان برای نصب تجهیزات ایمنی روی کاربری‌ها، استانداردی وجود دارد که تحت عنوان استاندارد 11889 شناخته می‌شود. استاندارد 11889 دارای بندها و ضوابطی است که خلاصه آن به شرح زیر است:

استفاده از چراغ‌های نشانگر جانبی و هشداردهنده

چراغ نشانگر جانبی نوعی چراغ نشانگر بصری و هشداردهنده است که روی وسایل نقلیه باربری نصب شده و موجب جلب توجه رانندگان دیگر نسبت به وسیله نقلیه و کاربری شما می‌شود. طبق استاندارد 11889 استفاده از نشانگر جانبی برای خودروهای با طول بیشتر از 6 متر الزامی است و باید با توجه به طول خودرو در هر سه متر، یک چراغ نصب شود. ارتفاع چراغ نشانگر جانبی از سطح زمین باید حداقل 250 میلی‌متر و حداکثر 1500 میلی‌متر باشد.

استفاده از شبرنگ

استفاده از برچسب‌های شبرنگ یکی دیگر از الزامات استاندارد 11889 است که باید روی وسایل نقلیه حمل و نقل جاده ای نصب شود. رنگ برچسب شبرنگ در عقب وسیله نقلیه «قرمز» و در سایر نقاط «زرد» یا سفید است. عرض شبرنگ باید 5 سانتی‌متر باشد و در ارتفاع حداقل 50 سانتی‌متری یا حداکثر 150 سانتی‌متری از سطح زمین نصب شود.

تجهیزات ممانعت از پاشش گل

تجهیزات ممانعت از پاشش گل شامل گل‌گیر و باران‌گیر است. گل‌گیرها باید نواحی نزدیک به بالا، جلو و پشت لاستیک‌ها را پوشش دهند. عرض گل‌گیر باید با عرض لاستیک وسیله نقلیه هم‌پوشانی داشته باشد و تمام لاستیک را پوشش دهد. پهنای باران‌گیر نیز باید حداقل به اندازه تمام قسمت آج لاستیک بوده و جهت آن نیز عمودی باشد و حداکثر ارتفاع آن از لبه پایینی نباید از 200 میلی‌متر بیشتر شود. باران‌گیر همچنین نباید بیش از 300 میلی‌متر از لبه عقبی لاستیک فاصله داشته باشد.

سخن پایانی

برای حمل و نقل ایمن محصولات از مبدا به مقصد باید نکات ایمنی حمل بار را در نظر بگیریم و آنها را به صورت اصولی رعایت کنیم. نکات ایمنی باربری اصولا نکاتی ساده اما کاربردی هستند که با رعایت آنها می‌توانیم مرسولات خود را در کمال سلامت به مقصد برسانیم. استاندارد 11889 نیز در این امر به ما کمک می‌کند و با نصب برخی تجهیزات روی وسایل نقلیه باربری می‌توانیم ایمنی محموله‌ها را در طول حمل و نقل جاده ای افرایش دهیم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

تازه‌ترین مطالب

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید