استفاده از کانتینرهای استاندارد در جهت تسهیل و تسریع جابجایی محصولات، یکی از مولفه‌های مهم حمل و نقل محسوب می‌شود که شرکت‌های بزرگ باید به آن توجه کنند.

چکیده: یکی از مولفه‌های مهم و حائز اهمیت در امر حمل و نقل و جابجایی محصولات، استفاده از کانتینرهای استاندارد و مناسب است. کانتینر نوعی کاربری یا به عنوان مثال اتاق کامیون است که شکل‌ها و سایزهای مختلفی دارد و در امر حمل و نقل، بسیار کاربردی و مهم است. کانتینرها در وسایل نقلیه مختلف از جمله کامیون، خاور، هواپیما و غیره تعبیه می‌شوند و کالاهای ارسالی نیز درون آنها قرار می‌گیرند تا به مقصد نهایی فرستاده شوند. کانتینرهای استاندارد سلامت کالاها در طول فرآیند جابجایی را تضمین کرده و احتمال بروز هرگونه آسیب یا شکستگی محصولات در حمل و نقل را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهند. کانتیرها علاوه بر تضمین ایمنی محصولات، سرعت بارگیری و تخلیه آنها را نیز افزایش می‌دهند که این امر در حمل و نقل از اهمیت بالایی برخوردار است.

کانتینر و مزایای استفاده از آن در حمل و نقل

در گذشته برای حمل و جابجایی محصولات از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر از وسایل مختلف و سنتی چون کیسه، سبد، جعبه و غیره استفاده می‌کردند. مسلما استفاده از اینگونه وسایل برای حمل و نقل محصولات، مشکلات زیادی را برای تامین کنندگان و مصرف کنندگان به همراه دارد. این وسایل سنتی و ابتدایی به هیچ عنوان نمی‌توانند سلامت کالا را در طول فرآیند جابجایی تضمین کنند و کالا در مسیر حمل و نقل و پیش از تحویل به مشتری، حتما دچار آسیب می‌شوند. از این گذشته این وسایل برای حمل کالاهای با حجم بالا، به هیچ وجه استاندارد نیستند و عملا هیچ کاربردی ندارند. به عنوان مثال نمی‌توان یک قطعه سنگ مرمر بزرگ را در یک سبد یا جعبه مقوایی قرار داد و آن را از تهران به جنوب فرستاد.

مطلب مرتبط: تاثیر کانتینرها بر حفظ کیفیت محصولات و رضایت مشتریان

در اینجاست که استفاده از کانتینرهای مناسب به کمک حمل و نقل آمد و انقلابی بزرگ در فرآیند جابجایی محصولات به وجود آورد. همان‌طور که اشاره کردیم، کانتینر نوعی اتاق یا کاربری است که در اشکال مختلف وجود دارد. کانتینرها در وسایل نقلیه مختلف تعبیه می‌شوند و کالاهای مورد نظر نیز درون آنها قرار می‌گیرند. استفاده از کانتینر یکی از ایمن‌ترین شیوه‌ها برای جابجایی یک محصول در مسافت‌های طولانی است.

کانتینر استاندارد در حمل و نقل

مزایای استفاده از کانتینرهای استاندارد در امر حمل و نقل شامل موارد زیر است:

 • کاهش خطر آسیب دیدگی محصولات
 • تضمین ایمنی و سلامت کالا در فرآیند بارگیری و جابجایی
 • کاهش هزینه‌های جانبی از جمله بسته بندی، تخلیه و بار زدن محصولات
 • تسریع و تسهیل فرآیند بارگیری و حمل و نقل
 • قابلیت جابجایی و حمل
 • کاهش زمان توقف وسایل نقلیه در جهت تخلیه محصولات و بارگیری
 • استفاده بیشتر و بهینه‌تر از فضا و ظرفیت کانتینر
 • کاهش تشریفات گمرکی
 • کاهش هزینه‌های مربوط به بیمه
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه
 • قابلیت استفاده برای حمل کالاهای سنگین و غیر استاندارد

تاثیر کانتینرهای استاندارد بر سرعت جابجایی محصولات

یکی از قابلیت‌ها و مزایای مهم استفاده از کانتینر، افزایش سرعت جابجایی محصولات است؛ اما این امر چگونه میسر می‌شود؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. زمانی که شما کانتینر خود را متناسب با بار یا محموله ارسالی انتخاب می‌کنید، سرعت بارگیری و تخلیه آن به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. یعنی نیروهای انسانی زمان کمتری را صرف جابجایی محصولات می‌کنند و این امر موجب می‌شود که محصولات خیلی سریع‌تر از زمان پیش‌بینی شده به مقصد نهایی ارسال شوند. علاوه بر این، زمانی که از کانتینرهای مناسب استفاده می‌کنید، دیگر نیازی به بسته‌بندی‌های محکم ندارید و حتی می‌توانید محصولات را بدون بسته‌بندی نیز به مقصد نهایی ارسال کنید.

مطلب مرتبط: تاثیر کانتینر یخچال دار بر حفظ کیفیت محصولات لبنی و پروتئینی

کانتینرها سلامت محصولات را در برابر خطرات احتمالی مانند بروز تصادف، برف، باران و غیره تضمین می‌کنند زیرا بدنه آنها بسیار مستحکم است و به راحتی آسیب نمی‌بینند. به همین جهت، استفاده از کانتینر برای حمل کالاهای سنگین مانند اتومبیل، سنگ، قیر و هر محصولی از این قبیل بسیار حائز اهمیت است و نمی‌توان محصولات این چنینی را بدون استفاده از کانتینر به راه‌های دور ارسال کرد.

کانتینر استاندارد

منظور از سرعت جابجایی محصولات با استفاده از کانتینر این است که نیروهای انسانی، زمانی که محصولات به وسیله کانتینر برای جابجایی فرستاده می‌شوند، زمان و انرژی کمتری را برای بارگیری و تخلیه آنها در مبدا و مقصد صرف می‌کنند. این موضوع برای شرکت‌ها نیز صرفه اقتصادی دارد که شاید در دراز مدت بر میزان معاملات آنها تاثیر مثبت و صعودی داشته باشد. زیرا زمانی که محموله‌ها با سرعت و کیفیت بیشتری به مقصد برسند، تعداد معاملات شرکت افزایش پیدا می‌کند و این امر موجب افزایش بهره‌وری تامین کنندگان شده و از طرفی دیگر نیز موجب افزایش میزان رضایت طرف دیگر معاملات یعنی مشتریان نهایی می‌شود. اگر مشتریان از نحوه عملکرد شرکت شما رضایت داشته باشند، احتمالا معاملات بیشتری با شما انجام خواهند داد و برندتان را به دیگران نیز معرفی می‌کنند. این موارد، همگی از تاثیرات و مزایای نهان استفاده از کانتینرهای مناسب برای جابجایی محصولات هستند که شاید تا به حال به آن توجه نکرده باشید.

مطلب مرتبط: بهسازی ناوگان حمل و نقل یک راهکار هوشمندانه در شرایط تحریم

بنابراین با انتخاب و استفاده از کانتینرهای استاندارد برای حمل و نقل محصولات، نه تنها ایمنی محصولات و سرعت فرآیند جابجایی آنها را افزایش می‌دهید، بلکه می‌توانید در دراز مدت نیز از آنها در جهت افزایش بهره‌وری و سودآوری شرکت خود استفاده نمایید. پس انتخاب کانتینرهای استاندارد و مناسب یکی از تدابیر مهمی است که در کسب و کار خود باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

سخن پایانی

با پیشرفت و توسعه فناوری، شیوه‌های سنتی بارگیری محصولات دیگر از میان رفته است و شیوه‌های امروزی مانند استفاده از کانتینرهای استاندارد و مناسب جای آنها را گرفته‌اند. کانتینر نوعی اتاق یا کاربری است که در اشکال مختلف وجود دارد. کانتینرها در وسایل نقلیه مختلف تعبیه می‌شوند و کالاهای مورد نظر درون آنها قرار می‌گیرند. استفاده از کانتیتر یکی از شیوه‌های ایمن برای جابجایی کالاها و ارسال آنها به مسافت‌های دور است که موجب تسریع فرآیند بارگیری و تخلیه محصولات در مقصد نهایی می‌شوند. استفاده از کانتینر مزایای بسیاری دارد که مهم‌ترین آن افزایش سرعت جابجایی محصولات در طول فرآیند حمل و نقل است. بنابراین اگر به دنبال یک روش ایمن و کم هزینه برای افزایش سرعت جابجایی محصولات خود هستید، استفاده از کانتینر انتخاب هوشمندانه و مناسبی برای شما خواهد بود.