• 1348 - 1325

  تاریخچه شایان

  مجموعه کاربری سازی شایان در سال 1348 توسط حاج علی اکبر شایان تاسیس شد، وی در سال 1325 در شهر تفرش به دنیا آمد و در سن 9 سالگی به تهران مهاجرت نمود و در ابتدا در یک دکان کفاشی مشغول به کار شد اما با توجه به اینکه پدر در تفرش شغل آهنگری داشتند، علاقه ایشان نیز به آهنگری بود در سن 13 سالگی مشغول به شاگردی آهنگری نمودند و در سن 17 سالگی در کارگاه اصغرآقا قندچی (پدر کامیون سازی ایران1307-1398 ) به آهنگری اتاق‌های اتوبوس و مینی بوس پرداختند و در این مدت، تجارب ارزنده‌ای را بدست آوردند.

 • 1358 - 1348

  پیش از انقلاب اسلامی

  ایشان در سن 23 سالگی اولین کارگاه خود را در جاده خاوران محله عسگرآباد در یک گاراژ اتاق‌سازی اتوبوس تاسیس نموده و با امکانات اولیه همچون دریل دستی-جوشکاری و آهنگری ابتدایی اما با پشتکار و تلاش بسیار جزو اولین پیشتازان در این صنعت شروع به فعالیت نمودند.

 • 1368 - 1358

  دوران پس از انقلاب اسلامی

  پس از انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی، با توجه به نیاز کشور به ساخت انواع اتاق همچون وانت، آمبولانس، جیپ‌های ارتشی و ... زمینه توسعه محصولات فراهم شده و برای فضای کاری بیشتر به پاساژ جوادی واقع در گمرک نقل مکان نمودند.

 • 1378 - 1368

  پس از جنگ تحمیلی

  پس از جنگ تحمیلی و آغاز دوره بازسازی کشور و توسعه صنایع زیرساخت، اتاق‌سازی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و با تلاش ایشان و چندی بعد بازار ساخت داخل پررونق گردید. در این سال‌ها با همت وی تعاونی اطاق‌سازان اتوبوس و مینی بوس پایه‌گذاری شد.

 • 1388 - 1378

  تغییر مکان و تنوع‌بخشی به محصولات

  در سال 1378 با تغییر مکان به کارگاه بزرگ‌تر واقع در یافت آباد علاوه بر اتاق سازی وانت، اتاق سازی کامیونت برای خودروهای فیات مینی بار، اویکو و بنز خاور نیز به محصولات اضافه گردید و از سال 1380 پسران حاج علی اکبر شایان در کارگاه و دفتر فروش با پدر همراه شده و شروع به فعالیت نمودند.

 • 1388 - 1378

  گسترش فعالیت‌های مجموعه

  در سال 1388 با توجه به توسعه محصولات مجموعه شایان به منطقه رباط کریم (سه‌راه آدران) تغییر مکان داده و فصل جدیدی را در فضای 6000 متر مربعی شروع نمودند و در این مکان ساخت اتاق برای کامیون نیز آغاز گردید، متاسفانه در سال 1390 حاج آقا شایان مبتلا به سرطان شده و پس از یک سال مداوا در سال 1391 دار فانی را وداع و مجموعه را ترک گفتند، اما علی‌رغم مشکلات بسیار و فقدان پدر، پسران راه ایشان را ادامه و کارخانه را سرپا نگه داشتند.

 • تاکنون - 1398

  ادامه فعالیت مجموعه و همکاری با شرکت‌های بزرگ

  در سال‌های اخیر آقای سیامک شایان مسئولیت مجموعه شایان را پذیرفته و با توجه به آگاهی ایشان به علم و تجربه را رویکرد استراتژیکی به آینده مجموعه داشته و با بهره‌گیری از مشاوران مختلف در حوزه‌های استراتژیک، بازاریابی و توسعه بازار-مالی-حقوقی-مهندسی و سابقه 50 ساله‌ای که از مرحوم شایان به یادگار مانده است با شرکت‌هایی همچون فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش و دیناگستر البرز و اریکه درنا و آب معدنی البرز پلور قرارداد داشته باشد و در جهت اعتلای صنعت حمل و نقل کشور گام‌های رو به جلویی بردارد و این راه همچنان ادامه خواهد داشت.