در این نوشته درباره‌ حمل و نقل چند وجهی صحبت می‌کنیم و به بررسی مزایا و معایب و تاثیرات آن بر فرآیند حمل و نقل می‌پردازیم.

امروزه روش‌های حمل و نقل متنوعی برای انتقال کالا در سرتاسر جهان در دسترس صاحبان کالا است. اما گاهی اوقات، یک حالت حمل و نقل به تنهایی کافی نیست. شاید انتخاب شما برای انتقال کالای خود در مسافت‌های طولانی، یک کشتی یا هواپیما باشد. درچنین شرایطی برای تکمیل کردن حمل و نقل و رساندن کالا به مقصد نهایی، بار باید از طریق جاده، هوا یا قطار مجددا منتقل شود. صاحبان کالا اغلب برای رساندن کالاهای خود به مکان مناسب نیاز به ترکیب حالت‌های حمل و نقل دارند. شرکت‌های حمل و نقل برای این امر یک روش ترکیبی را ارائه می‌دهند که حمل و نقل چند وجهی نامیده می‌شود.

حمل و نقل چندوجهی چیست؟

حمل و نقل چند وجهی که به آن حمل و نقل ترکیبی هم گفته می‌شود، عبارت است از ترکیب دو یا چند روش مختلف حمل و نقل. ویژگی اصلی این حمل و نقل آن است که با وجود استفاده از روش‌های مختلف انتقال بار،  از طریق یک شرکت حمل و نقل و تحت یک قرارداد بارنامه انجام می‌شود. این بدان معناست که شرکت حمل و نقل نسبت به کل مراحل انتقال بار کاملاً مسئول است، حتی اگر هر مرحله توسط شرکت‌های فرعی انجام شود. شرکت‌های فرعی به عنوان «حامل‌های واقعی» هستند و شرکت حمل و نقل دارای مسئولیت قانونی-قراردادی، اپراتور حمل و نقل چند وجهی نامیده می‌شود.

مطلب مرتبط: همه آنچه که باید درباره انواع حمل و نقل بدانید

حمل و نقل چندوجهی چیست

مزایای حمل و نقل چندمنظوره چیست؟

سادگی در قرارداد و انعطاف‌پذیری محموله، مهم‌ترین مزیت حمل و نقل چندمدلی است که آن را از سایر انواع حمل و نقل متمایز می‌کند. حمل و نقل چند وجهی می‌تواند برای مشاغلی که بطور منظم مقدار زیادی بار حمل می‌‌کنند مفید باشد. دلیل اصلی ترجیح شرکت‌ها به حمل و نقل چندوجهی این است که به زمان و تلاش کمتری نیاز دارد. کلیه محموله‌ها تحت یک لایحه هستند و معمولاً توسط یک طرف خارجی اداره می‌شوند. به غیر از صرفه‌جویی در هزینه و وقت، دلایل زیادی وجود دارد که شرکت شما باید هنگام حمل و نقل بعدی خود حمل و نقل چند حالته را انتخاب کند، از جمله:

مطلب مرتبط: یکپارچه سازی حمل و نقل با لجستیک کالا چه فوایدی دارد؟

  • صرفه جویی در وقت: از آنجا که در حمل و نقل چند وجهی، یک شرکت کل روند کار را بر عهده دارد  صاحبان کالا فقط باید با همان یک شرکت ارتباط برقرار کرده و گزارش بگیرند. این امر باعث نگرانی کمتر در مورد حمل و نقل و صرف زمان کمتر می‌شود که در نهایت منجر به بهره‌وری بالاتر خواهد شد.
  • مقرون به صرفه بودن: حمل و نقل‌های معمول که شامل قراردادها و بیمه‌های حمل و نقل متعدد هستند، معمولا هزینه‌ زیادی برای صاحبان کالا ایجاد می‌کنند. یک هماهنگی بسیار آسان‌تر در قالب قراردادی در حمل و نقل چندوجهی می‌تواند کمک کند تا مبلغ قابل توجهی در هزینه حمل و نقل ، زمان و انرژی صرفه جویی شود.
  • نگرانی کمتر: هنگامی که یک شرکت حمل و نقل، مراحل انتقال را از درب انبار شما شروع کند و  به درب انبار مقصد برساند، ارتباط راحت‌تر و ردیابی کارآمدتر را تضمین می‌کند. این امر مسئولیت بیشتری را به شرکت حمل و نقل کننده واگذار خواهد کرد.
  • ارتباط آسان‌تر: هنگامی که صاحبان کالا از طریق حمل و نقل چند وجهی، کالای خود را جابه‌جا می‌کنند، تمام به‌روزرسانی‌ها، تاخیرها و تعاملات در امر حمل و نقل بین یک ارائه دهنده و  صاحب کالا در قالب قرارداد انجام می‌شود. این کار روند برقراری ارتباط بین مخاطبین و حامل‌های مختلف را ساده می‌کند.
  • گزینه‌های سریع‌تر حمل و نقل: به دلیل محدودیت‌های جدید در ساعات کار رانندگان کامیون و سایر مقررات، حمل و نقل جاده‌ای برخی از محموله ها دیگر به سرعت گذشته نیست. ترکیبی از حالت‌های مختلف حمل و نقل تحت یک قرارداد به شما این امکان را می‌دهد که زمان حمل و نقل را متعادل کنید. به این ترتیب، از رانندگی طولانی مدت رانندگان اجتناب می‌کنید و تأخیرهای معمول در حمل و نقل جاده ای را دور می‌زنید. حمل و نقل چند وجهی، به شما امکان کنترل و انعطاف‌پذیری فرآیند بارگیری و تخلیه را می‌دهد. در نهایت، حمل و نقل چند وجهی به شما در تضمین تحویل به موقع و صرفه جویی در هزینه واقعی کمک می‌کند.

مزایای حمل و نقل چندمنظوره

چرا حمل و نقل چندوجهی مهم است؟

صاحبان کالا دائما به دنبال شرکت‌های حمل و نقلی هستندکه بتوانند انتظارات آنها را برآورده کنند. آنها علاوه بر اینکه به دنبال خدمات با کیفیت هستند، به کسانی که بتوانند کالاها را با روش‌های گوناگون به سراسر جهان انتقال دهند هم نیاز دارند. به دلیل در دسترس نبودن بعضی از کالاها در برخی مناطق، اولویت‌های مشتریان یا دلایل دیگر، گاهی تنها یکی از روش‌های حمل و نقل کافی نیست. پس در چنین شرایطی حمل و نقل چند وجهی اهمیت پیدا می‌کند. حمل و نقل چند بخشی، با ترکیب کردن چند مدل مختلف حمل و نقل، نواقص مربوط به هر مدل را حذف می‌کند و با هم‌افزایی بین چند روش، بهترین امکان را برای حمل و نقل کالاها در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. حمل و نقل چند وجهی را می‌توان به نوعی یک راهکار سودمند، هم برای مشتری و هم برای شرکت‌های حمل و نقل دانست که با کاهش هزینه‌ها، بازدهی سیستم حمل و نقل را افزایش می‌دهد..

تفاوت بین حمل و نقل چند وجهی و بین مدلی چیست؟

حمل و نقل چند وجهی در واقع انتخاب بهترین ترکیب روش‌های حمل و نقل از زمان جمع آوری تا تحویل کالا است. اکثر کسانی که این روش حمل و نقل را انتخاب می‌کنند، به این دلیل است که صرفه جویی بالقوه عمده‌ای در این روش وجود دارد. با این حال، حمل و نقل چندوجهی همیشه انتخاب درستی نیست. برای کالاهایی که زمان در جابه‌جایی آنها اهمیت بالایی دارد و هزینه حمل و نقل‌شان چندان مهم نیست، روش‌های دیگری هم وجود دارد.

بزرگترین تفاوت حمل و نقل چندوجهی و بین مدلی، در بارگیری مجدد و توزیع یا عدم توزیع کالاها در هنگام انتقال از یک روش حمل و نقل به روش دیگر است. اگر حمل و نقل با چندین حالت انجام شود اما بدون باز شدن کانتینر، آن را بین مدلی یا (Intermodal) می‌نامند، از طرف دیگر اگر کانتینر باز شود و محتویات موجود در کانتینر تخلیه و توزیع مجدد شود، سپس کالاهای توزیع شده به حالت حمل و نقل دیگری منتقل شوند، حمل و نقل چندوجهی یا ترکیبی نامیده می‌شود.

سخن پایانی

با وجود وضع مقررات سختگیرانه، افزایش تمرکز بر حفظ محیط زیست و … مشخص است که ترکیبی از روش‌های مختلف حمل و نقل، راه آینده خواهد بود. در حمل و نقل چند وجهی، تمرکز بر بهینه سازی زمان و بهره وری هزینه است، اما همچنین فرصت‌هایی را برای استفاده از روش‌های مختلف حمل و نقل فراهم می‌کند. این ترکیب منجر به افزایش پایداری محیط زیست و کاهش اثر کربن حاصل از فرآیندهای حمل و نقل می‌شود. روی هم رفته می‌توان گفت که حمل و نقل چند وجهی در دنیای امروز، به عنوان یکی از مناسب‌ترین روش‌های جابه‌جایی کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و لازم است که در کشور ما نیز توجه بیشتری به آن شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 3 / 5. تعداد رای‌ها: 2

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

تازه‌ترین مطالب

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید