حمل و نقل هوایی اگرچه قیمت نسبتا بالایی دارد اما برای حمل کالاهای باارزش که حجم کمی دارند بهترین و امن ترین راه است.

حمل و نقل کالا و مسافران با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. با توجه به نوع کالا و البته نوع سرویس درخواستی، یکی از انواع مختلف حمل و نقل انتخاب می‌شود. برای مثال برای حمل مواد نفتی از حمل و نقل آبی استفاده می‌شود. اما برخی کالاها حجم بسیار کم و قیمت بالایی دارند؛ بنابراین نیاز به یک سیستم حمل و نقل مطمئن و ایمن‌تر دارند. در این زمان بهترین انتخاب، حمل و نقل از طریق راه‌های هوایی محسوب می‌شود. برای مثال کالاهایی مانند موبایل یا جواهرات به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارند، حتما باید با هواپیما جابجا شوند. حمل و نقل با هواپیما قوانین خاص خود را در جهان دارد که همه کشورها موظف به پیروی از آن‌ها هستند. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به مسائل مربوط به حمل و نقل هوایی بپردازیم. تا پایان با ما همراه باشید.

حمل و نقل هوایی چیست؟

همان‌طور که از نام حمل و نقل هوایی پیداست، این روش اشاره به حمل مسافر و کالا از طریق راه‌های هوایی دارد. در حمل و نقل با هواپیما در اکثر موارد کالاهایی جابجا می‌شوند که ارزش پولی زیادی داشته و حجم کمی را اشغال می‌کنند. امروزه با روی کار آمدن سیستم‌های پیشرفته هوایی، حمل و نقل با هواپیما پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. البته مسیر توسعه آن به شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حقوقی بستگی دارد. افرادی که محدودیت زمانی برای تحویل بار خود دارند، اولین انتخاب‌شان این نوع حمل و نقل است. جابجایی کالا از طریق هلی‌کوپتر، گلایدر یا سایر وسایل نقلیه هوایی نیز در این دسته از حمل و نقل قرار می‌گیرند. این سیستم حمل و نقل می‌تواند در داخل یک کشور و یه‌صورت بین‌شهری انجام شود و یا به‌شکل بین‌المللی باشد.

مطلب مرتبط: همه آنچه که باید درباره انواع حمل و نقل بدانید

انواع حمل و نقل هوایی

انواع حمل و نقل هوایی

حمل و نقل از طریق خطوط هوایی انواع مختلفی دارد. هرکدام از آن‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کنند. اگر انواع متفاوت هواپیما را نادیده بگیریم، انواع حمل و نقل هوایی عبارت‌اند از:

 • حمل و نقل مسافر: یکی از نام‌آشناترین نوع حمل‌و‌نقل هوایی، حمل مسافر محسوب می‌شود. این جابجایی با انواع مختلف هواپیما در کلاس‌های مختلف صورت می‌گیرد. البته مسافران تا حد مشخصی اجازه حمل بار هم با خوددارند. حمل بار در این روش محدودیت وزنی زیادی دارد. به جابجایی کالا به همراه مسافر، فریت می‌گویند.
 • حمل و نقل مختص به کالا: همان‌طور که از نام آن پیداست، این حامل‌ها محموله‌های هوایی را جابجا می‌کنند و تنها مختص باربری هوایی هستند، اما خدمات مسافربری ارائه نمی‌دهند. به این نوع حمل کالا کارگو می‌گویند. به دلیل وجود هواپیماهای باری پهن و کانتینردار در ناوگان هوایی، این نوع از حمل و نقل با هواپیما محدودیت‌های وزنی و ابعادی کمتری دارد و فضای زیادی برای وسایل بزرگ‌تر و سنگین‌تر، مانند قطعات و مواد هوافضا و خودرو در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی‌ که کالاهای سنگین غیرمعمول هستند، خدمات چارتر آن‌ها بسیار تخصصی بوده و قوانین خاص خود را دارد.
 • حمل و نقل اکسپرس: در این روش کالا از نقطه مبدا به مقصد اصلی ارسال می‌شود. به این معنا که بخشی از مسیر را با کامیون طی خواهد کرد. در ابتدا بار با کامیون تحویل گرفته می‌شود، به خطوط هوایی بار را تحویل می‌دهد، سپس بعد از پیاده‌سازی از هواپیما باقی راه را هم با کامیون تا مقصد اصلی طی می‌کند.

چه کالاهایی با هواپیما جابجا می‌شوند؟

شاید برایتان سوال باشد که چه کالاهایی معمولا از طریق حمل‌و‌نقل هوایی جابجا می‌شوند. از آنجایی‌ که حمل و نقل با هواپیما با سرعت، ایمن و البته با محدودیت وزنی خاص انجام می‌شود، بنابراین کالاهایی که قیمت بسیار بالایی دارند، فاسدشدتی هستند و یا حجم بسیار کمی دارند را معمولا با خطوط هوایی جابجا می‌کنند. برخی از رایج‌ترین کالاهایی که با خطوط هوایی جابجا می‌شوند عبارت‌اند از:

 • موبایل و قطعات موبایل
 • لپ‌تاپ، قطعات کامپیوتری و لوازم وابسته به آن
 • مواد دارویی و لوازم پزشکی که محدودیت زمانی از لحاظ فساد دارند
 • قطعات الکترونیکی
 • قطعات سفارشی خودروهای لوکس

مطلب مرتبط: مقایسه روش های حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی

انواع حمل و نقل هوایی

مزایای حمل و نقل هوایی

حمل‌و‌نقل هوایی چه برای جابجایی مسافر و چه برای جابجایی کالا مزایای بسیار زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 • سرعت‌بالا: با استفاده از حمل و نقل با هواپیما شما در کمترین زمان ممکن به مقصد می‌رسید و یا کالای موردنظر خود را دریافت می‌کنید. این موضوع باعث صرفه‌جویی در وقت خواهد شد.
 • امنیت کالا: برخلاف سیستم‌های حمل و نقل دیگر، جابجایی کالا با هواپیما در معرض دزدی و یا خرابی کالا قرار نخواهد گرفت.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافه: شاید این موضوع برایتان کمی عجیب باشد، اما باید بدانید که اگر کالایتان حجم کمی دارد و باید مسافت زیادی را طی کند، شما با انتخاب حمل و نقل با خطوط هوایی هزینه‌های حمل کالا و عبور از کشورهای مختلف را حذف خواهید کرد.

هزینه حمل و نقل هوایی

تقریبا همه ما می‌دانیم که حمل‌و‌نقل هوایی از قیمت بالایی برخوردار است. بهتر است بدانید که در جابجایی کالا از طریق خطوط هوایی موارد بسیار زیادی روی قیمت تاثیر می‌گذارد. برای مثال وزن و حجم کالا  از موارد تاثیرگذار در قیمت محسوب می‌شود. هرچه کالا وزن و حجم بیشتری داشته باشد قیمت جابجایی بیشتر می‌شود. موضوع دیگر فاصله بین مبدا و مقصد است. هرچه مسیر دورتر باشد قیمت نیز بیشتر می‌شود. ازآنجایی‌که در تمام روش‌های حمل و نقل شما باید کالای خود را بیمه کنید، این موضوع نیز هزینه‌ای به دیگر موارد اضافه می‌کند. به این معنا که هر چه کالا گران‌تر باشد، میزان بیمه افزایش قیمت دارد و درنتیجه برافزایش هزینه جابجایی بار تاثیر می‌گذارد.

سخن پایانی

امروزه در هر کجای دنیا که باشید می‌توانید کالایی را از دورترین نقطه جهان دریافت و یا ارسال کنید. برای جابجایی کالاهای متفاوت، انواع سیستم حمل و نقل مختلف وجود دارد. حمل‌و‌نقل هوایی که به حمل و جابجایی مسافر و کالا از طریق خطوط هوایی اشاره دارد، در سالهای اخیر پیشرفت زیادی داشت. حمل و نقل با هواپیما در صورتی انجام می‌شود که کالا حجم کم و قیمت بسیار بالایی داشته باشد. البته اگر محدودیت زمانی دریافت یا ارسال کالا دارید، این سیستم برایتان بهترین انتخاب محسوب می‌شود. اگرچه این نوع جابجایی کالا گران به نظر می‌رسد، اما تحت شرایط خاص می‌تواند بهترین و به‌صرفه‌ترین انتخاب برای افراد باشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

تازه‌ترین مطالب

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید