ارتقای سیستم حمل و نقل نقش پررنگی در تضمین ایمنی و سلامت محصولات در طول فرآیند جابه‌جایی ایفا می‌کند.

محصولات یک شرکت یا کارخانه پس از تولید، کنترل کیفیت و بسته‌بندی باید برای بارگیری و تحویل به مشتری نهایی، آماده شوند. در اینجاست که موضوع مهم ایمنی و سلامت محصولات مطرح می‌شود. شرکت مبدا باید علاوه بر تولید کالای باکیفیت، به ایمنی آن در طول فرآیند حمل و نقل و جابجایی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشد. ارتقای سیستم حمل و نقل یکی از شیوه‌های اصلی در جهت تضمین ایمنی و سلامت محصولات است. یعنی یک محصول باید در مسیر جابجایی به صورت اصولی بارگیری، حمل و تخلیه شود تا در کمال صحت و سلامت به مقصد و مشتری نهایی برسد. ارتقای سیستم حمل و نقل یک شرکت بهترین شیوه برای حفظ سلامت و ایمنی محصولات در زمان جابجایی است.

ارتقای سیستم حمل و نقل

حمل و نقل چیست و چه اصولی دارد؟

حمل و نقل یا جابجایی در تعریف ساده به معنای انتقال یک محموله از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر است که با وسایل نقلیه مختلف از جمله کامیون، قطار، کشتی، هواپیما و غیره صورت می‌گیرد. انتخاب نوع وسیله نقلیه به کالایی بستگی دارد که قرار است به شهر یا کشوری دیگر فرستاده شود. به عنوان مثال برای ارسال محصولات سنگین و حجیم مانند اتومبیل باید از کامیون‌های مخصوص استفاده شود تا کالا در کمال سلامت به مقصد نهایی برسد. حمل و نقل صحیح، اصول و قواعدی دارد که باید پیش از بارگیری محصول، توسط کارشناسان این حوزه مورد بررسی قرار گیرد. یعنی در هر شرکت باید یک کارشناس حضور داشته باشد تا بر فرآیند حمل و نقل محصولات نظارت کند. این نظارت شامل انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای حمل و بارگیری صحیح محصول به منظور حفظ سلامت و ایمنی آن در فرآیند جابجایی است.

مطلب مرتبط: تاثیر کانتینر یخچال دار بر حفظ کیفیت محصولات لبنی و پروتئینی

اما اصول حمل و نقل چیست و جابجایی محصولات چه قواعدی دارد؟ یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین قواعد حمل و نقل، انتخاب وسیله نقلیه متناسب با نوع محصول است. یعنی وسیله نقلیه باید دارای ظرفيت مناسب حمل بار و فضاي كافي براي بارگیری محصول باشد. به عنوان مثال ارتفاع، طول و عرض محصول باید با وسیله نقلیه مورد نظر، تناسب داشته باشد تا محصول در حین بارگیری و جابجایی آسیب نبیند. اگر ارتفاع یک محصول با ارتفاع کامیون باربری، برابر و متناسب نباشد مسلما محصول در حین فرآیند جابجایی آسیب می‌بیند و مشکلات بسیاری را برای شرکت تامین کننده به وجود می‌آورد. بنابراین، انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای حمل و نقل محصولات، یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که شرکت‌ها و کارخانه‌ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

تاثیر ارتقای سیستم حمل و نقل بر سلامت و ایمنی محصولات

در یک دهه اخیر، سیستم حمل و نقل و جابجایی نسبت به چندین دهه گذشته رشد و پیشرفت چشمگیری داشته است. در گذشته برای حمل و جابجایی محصولات از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر از وسایل مختلف و سنتی چون کیسه، سبد، جعبه و غیره استفاده می‌کردند. مسلما استفاده از اینگونه وسایل برای حمل و نقل محصولات، مشکلات زیادی را برای تامین کنندگان و مصرف کنندگان به همراه دارد. این وسایل سنتی و ابتدایی به هیچ عنوان نمی‌توانند سلامت کالا را در طول فرآیند جابجایی تضمین کنند و کالا در مسیر حمل و نقل و پیش از تحویل به مشتری، حتما دچار آسیب می‌شوند. از این گذشته این وسایل برای حمل کالاهای با حجم بالا، به هیچ وجه استاندارد نیستند و عملا هیچ کاربردی ندارند. سیستم حمل و نقل امروزی دیگر از این وسایل سنتی استفاده نمی‌کند و ابزارهای جدیدی را جایگزین آنها کرده است.

این تحول در حمل و نقل، تاثیر بسزایی در سلامت و ایمنی محصولات دارند و آسیب‌های احتمالی در طول فرآیند حمل و نقل را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. استفاده از انواع مختلف کانتینر، تحولی عظیم در سیستم حمل و نقل محصولات به وجود آورد. کانتینر محصولی است که طی فرایند اتاق سازی یا کاربری سازی ساخته می‌شود و در اشکال مختلف وجود دارد. کانتینرها در وسایل نقلیه مختلف تعبیه می‌شود و کالاهای مورد نظر نیز درون آن قرار می‌گیرد. استفاده از کانتینر یکی از ایمن‌ترین شیوه‌ها برای جابجایی یک محصول در مسافت‌های طولانی است. با استفاده از کانتینر، محصولات ارسالی دیگر در طول فرآیند بارگیری، جابجایی و تخلیه دچار آسیب نمی‌شوند و در کمال سلامت به مقصد نهایی می‌رسند.

ارتقای سیستم حمل و نقل و ایمنی محصولات

تضمین سلامت در حمل و نقل

تضمین سلامت محصول یکی از فاکتورهای مهم در امر حمل و نقل کالا، به خصوص در مسافت‌های طولانی است. در گذشته که حمل و نقل محصولات به صورت ساده صورت می‌گرفت، احتمال آسیب به آنها بسیار بالا بود و در اکثر موارد به علت عدم رعایت اصول حمل و نقل، کالاها اغلب در مسیر جابجایی دچار آسیب می‌شدند. محصول معیوب و آسیب دیده، مسلما مرجوع می‌شود و این امر به ضرر شرکت مبدا تمام خواهد شد.

مطلب مرتبط: بررسی اثرات مثبت و منفی حمل و نقل بر محیط زیست

بنابراین حفظ ایمنی محصولات در درجه اول برای شرکت مبدا، از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در این صورت درگیر مشکلاتی از جمله مرجوعی کالا، نارضایتی مشتریان نهایی، صرف هزینه‌های اضافی در جهت برطرف ساختن مشکل کالای معیوب و همچنین پرداخت دستمزد اضافی برای نیروی انسانی دخیل در فرآیند نخواهد شد. بنابراین با استفاده از سیستم حمل و نقل امروزی می‌توانید سلامت و ایمنی کالاهای ارسالی خود را تضمین کرده و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

ارتقای سیستم حمل و نقل امروز که شامل استفاده از کانتینر یا کابری سازی است، سلامت و ایمنی کالاها را تضمین کرده و از آسیب به آنها جلوگیری می‌کند. کانتینرها دارای بدنه‌های قوی و مستحکمی هستند که کالا درون آن قرار می‌گیرد و در سلامت کامل به مقصد می‌رسد. بنابراین شرکت‌های موفق دیگر از شیوه‌های سنتی و منسوخ گذشته برای حمل و نقل محصولات خود استفاده نمی‌کنند و به شیوه‌های نوین جابجایی روی آورده‌اند.

سخن پایانی

ارتقای سیستم حمل و نقل نسبت به گذشته، تاثیر بسزا و چشمگیری در کیفیت جابجایی محصولات داشته است. با استفاده از سیستم‌های حمل و نقل نوین امروزی، سلامت و ایمنی کالاهای ارسالی، تضمین می‌شود و دیگر در فرآیند جابجایی دچار آسیب دیدگی یا شکستگی نمی‌شوند. عوامل بسیاری در حفظ ایمنی کالا دخیل هستند که مهم‌ترین آنها استفاده از وسیله نقلیه مناسب و انتخاب کانتینر استاندارد است. با در نظر داشتن این دو مورد می‌توانید سلامت و ایمنی مرسولات خود در حین جابجایی را تضمین کنید. بنابراین ارتقای سیستم حمل و نقل در این امر بسیار تاثیرگذار و مهم است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

تازه‌ترین مطالب

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید