سیستم حمل و نقل هوشمند نه‌تنها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه‌ها می‌شود، بلکه به دلیل رضایت مشتریان منجر به افزایش میزان فروش نیز می‌شود.

بشر همواره برای راحتی بیشتر در تلاش برای کشف راه‌های جدید است. هرروزه شاهد روی کارآمدن نوعی وسیله حمل‌ونقل جدید و ابزار و وسایل پیشرفته‌تر هستیم. در سال‌های اخیر فعالان این مسیر، کل سیستم حمل‌ونقل را با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری هوشمند کردند. فناوری‌های هوشمند حمل‌ونقل باعث بالا رفتن ایمنی شده و کیفیت حمل‌ونقل را ارتقا داد. این سیستم هوشمند شامل طیف گسترده‌ای از ارتباطات بی‌سیم و سنتی مبتنی بر ارتباطات و فن‌آوری‌های الکترونیکی است. افراد با داشتن سیستم هوشمند می‌توانند در وقت خود تا حد زیادی صرفه‌جویی کنند. اما حمل و نقل هوشمند چه فوایدی دارد؟ هوشمند بودن حمل‌ و نقل جاده ای چه تاثیری بر میزان فروش خواهد داشت؟ شما تا پایان این مقاله به پاسخ این سوال ها خواهید رسید. با ما همراه باشید.

حمل و نقل هوشمند چیست؟

سیستم حمل و نقل هوشمند به مجموعه‌ای از ابزارها، امکانات و تخصص‌ها از قبیل مفاهیم مهندسی ترافیک، تکنولوژی‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و مخابراتی گفته می‌شود که به‌صورت هماهنگ و یکپارچه به کار گرفته می‌شوند. هدف از روی کار آمدن این سیستم بهبود کار آیی و ایمنی در سیستم حمل‌ونقل بود. کاربرد آن امروزه در بسیاری از کشورها به‌طور گسترده پذیرفته‌شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این سیستم نوین فقط به کنترل و تراکم ترافیک محدود نمی‌شود، بلکه برای ایمنی جاده‌ها و استفاده کارآمد از زیرساخت‌ها را نیز شامل می‌شود. اما هوشمند کردن سیستم حمل بار به معنای استفاده از بسترهای اینترنتی برای جابجایی کالا محسوب می‌شود. بهتراست بدانید که هوشمند شدن حمل‌ونقل نه‌تنها در صرف وقت صرفه‌جویی کرده بلکه هزینه‌ها را کاهش داده و باعث افزایش میزان فروش صاحبان کسب‌وکار شده است.

مطلب مرتبط: بازارگاه الکترونیکی چیست و چه نقشی در حمل و نقل هوشمند بار دارد؟

حمل و نقل هوشمند چیست

هوشمند بودن حمل و نقل بار

اکنون‌که تعریف کلی در مورد سیستم حمل ‌و نقل هوشمند داریم، خوب است کمی به تغییرات جابجایی بار در سال‌های اخیر نگاه کنیم. هوشمند شدن سیستم حمل‌ونقل کمک زیادی به مشتریان برای دریافت به‌موقع کالا و به صاحبان کسب‌وکار برای افزایش  فروش و درآمد بیشتر کرده است. همان‌طور که گفتیم این سیستم بر پایه اطلاعات نرم‌افزاری و کامپیوتری استوار است. در این سیستم برای حمل‌ونقل بار نه‌تنها راننده با سهولت بیشتری می‌تواند بار را به مقصد برساند، بلکه برای مشتریان نیز راحت‌تر شده است. این موضوع به این دلیل است که امروزه برای جابجایی بار دیگر مشتری نیاز به حضوری رفتن به مکان حمل بار و یا پر کردن فرم مخصوص به آن را ندارد و همه مراحل به‌صورت اینترنتی و هوشمند انجام می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که افزایش رضایتمندی مشتریان از این سیستم باعث بالا رفتن میزان فروش شده است.

مزایای حمل و نقل هوشمند

اکنون این سوال پیش می‌آید که آیا هوشمند بودن حمل‌ونقل کمکی به پیشرفت و سهولت این سیستم کرده است؟ پاسخ به این سوال صد درصد مثبت بوده و باید بدانید که تغییر این سیستم تا حد زیادی میزان رضایتمندی مشتریان و حتی افزایش میزان فروش صاحبان کسب‌وکار را بیشتر کرد. اما حمل و نقل هوشمند چه مزایایی دارد؟ حمل‌ونقلی که مبتنی برداده های کامپیوتری باشد، بدون شک از سرعت عمل و دقت بسیار بالایی برخوردار است. اگر بخواهیم هوشمند شدن سیستم حمل‌ونقل را در نظر بگیریم می‌توانیم به کاهش ترافیک شهری، افزایش سرعت حمل‌ونقل و کاهش خطرات جاده‌ای اشاره کرد. همچنین در سطح هوشمند شدن سفارش‌ها نیز می‌توان به این موارد مهم اشاره کرد: حذف زمان رفت‌وآمد، حذف کاغذبازی‌های اداری جهت سفارش، کاهش هزینه‌ها و کوتاه شدن زمان دریافت کالا.

مطلب مرتبط: معایب و مزایای حمل ‌و نقل در انواع مختلف (بخش اول)

مزایای حمل و نقل هوشمند

هوشمند بودن حمل و نقل چه تاثیری بر میزان فروش خواهد داشت؟

شاید به‌عنوان یک مدیر شرکت بخواهید بدانید حمل‌ و نقل هوشمند چه تاثیری بر فروش شما خواهد داشت. بیایید به نیاز جامعه دقت کنیم. امروزه اکثر افراد به دنبال راهی برای کوتاه کردن زمان دریافت سرویس‌دهی‌ها هستند. شاید حتی برای سفارش یک پیتزا تا دریافت آن به دنبال راهی بهتر هستیم تا پیتزای گرم‌تر و باکیفیت‌تری بخوریم. حمل‌ونقل بار نیز از این موضوع مثتثنی نیست. سیستم هوشمند علاوه بر سهولت فرآیند حمل‌ونقل، خدماتی باکیفیت مانند ره‌گیری لحظه‌ای و مدیریت محموله‌ها را به صاحب کالا ارایه می‌کند. حتی فرد می‌تواند به‌راحتی انواع مختلف قیمت را دیده و انتخاب کند. بیمه بودن بار در طی مسیر باعث می‌شود تا از ایمنی محصول نیز مطمئن باشید. باوجوداین امکانات در سیستم هوشمند، رضایتمندی مشتریان بالا رفته و میزان فروش نیز بالطبع بالا می‌رود.

استفاده از سیستم حمل و نقل هوشمند

اگر به‌عنوان راننده دریکی از شرکت‌های حمل و نقل هوشمند مشغول به کار هستید حتما با نحوه انجام این کار آشنایید. اما به‌عنوان فردی که می‌خواهد در این سیستم سفارش باربری داشته باشد، خوب است بداند که این کار بسیار آسان بوده و نیاز به هیچ‌گونه دانش از پیش تعیین‌شده‌ای ندارد. امروزه بیشتر افراد یک جامعه از دانش ابتدایی استفاده از نرم‌افزارها برخوردار هستند. برای استفاده از حمل‌ونقل هوشمند تنها کافی ست سرچ کوتاهی در بستر اینترنت انجام دهید و یا یکی از اپلیکیشن ها را در دستگاه خود نصب کنید. شما در این سامانه می‌توانید نوع خودرو و یا امکاناتی که به آن نیاز دارید را نیز انتخاب کنید. حتی می‌توانید با توجه به قیمت‌های ثبت‌شده با توجه به بودجه‌بندی خود بهترین انتخاب را داشته باشید. همیشه سود کمتر باعث بالا رفتن میزان فروش خواهد شد.

مطلب مرتبط: معایب و مزایای حمل ‌و نقل در انواع مختلف (بخش دوم)

سیستم حمل و نقل هوشمند

چالش های سیستم حمل و نقل هوشمند

تاکنون با مزایا و امکانات بسیار زیاد سیستم حمل و نقل هوشمند آشنا شدید. دانستیم که افزایش رضایت مشتری باعث بالا رفتن میزان فروش برای صاحبان کسب‌وکار خواهد شد. اما با تمام این اوصاف این سیستم با چالش‌هایی نیز روبرو است. زمانی که افراد بیشتری وارد این سیستم‌های هوشمند حمل‌ونقل بار می‌شوند و البته مشتریان بیشتری از این سیستم استفاده می‌کنند، کشور نیاز به بستر و تجهیزات اینترنتی گسترده‌تر و فعال‌تری دارد. متاسفانه در برخی از موارد اختلالات اینترنتی و مهیا نبودن بستر لازم در این امر باعث می‌شود تا فرد نتواند از این سیستم استفاده کند. البته گاهی افراد دانش و آگاهی کافی در مورداستفاده از این دستگاه‌های هوشمند ندارند که این موضوع نیاز به اطلاع‌رسانی و آموزش بیشتر دارد.

سخن پایانی

حمل‌ونقل بار هرروزه در حال مکانیزه شدن و پیشرفت است. جهان راهی را انتخاب می‌کند که سریع‌ترین و باکیفیت‌ترین آن باشد. با هوشمند شدن سیستم‌های حمل‌ونقل تغییرات زیادی در بستر جامعه به وجود آمد. برای مثال حمل ‌و نقل هوشمند باعث کاهش ترافیک جاده‌ای و البته کاهش چشمگیر هزینه‌های جابجایی کالا شد. همان‌طور که در تمام کسب‌وکارها رضایتمندی مشتریان باعث بالا رفتن سطح درآمد می‌شود، در اینجا نیز به دلیل وجود رضایت بالا، میزان فروش افزایش پیدا می‌کند. البته مهیاکردن بستر مناسب اینترنتی برای این سیستم‌ها و افزایش اطلاع‌رسانی به مردم ازجمله کارهایی ست که مسئولان این کار باید به آن توجه کنند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

تازه‌ترین مطالب

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید